Aktualności

Zobacz wszystkie
Hejterzy i nerdzi na Kinie na Granicy 30 stycznia 2020

Hejterzy i nerdzi na Kinie na Granicy

Jednym z tematów tegorocznego Kina na Granicy będą Hejterzy i nerdzi. Nasi widzowie zobaczą prawie 20 filmów nawiązujących do tematyki zachowań w Internecie, między innymi nowy obraz twórcy „Sali Samobójców” i „Bożego Ciała” – „Hejter”, oraz współtworzony przez autora głośnego „Czeskiego snu” Víta Klusáka dokument „W sieci”. Twórcy filmów będą obecni na festiwalu.

Wszechobecny Internet wpłynął na zmianę stylu życia kilku pokoleń i bardzo je ułatwił. Ale jak każde nowe zjawisko, powoduje i uwypukla też pewne postawy i zachowania społeczne. Jakie? Temat podejmiemy w tym roku na naszym festiwalu.

- Dla wielu Internet to narkotyk, uzależnienie. Ale to także model życia albo życie samo w sobie. Internet to samotność (w sieci), anonimowość, hejt i wirtualne relacje. A ponieważ kino powinno pokazywać życie w całej złożoności, chcieliśmy przedstawić filmową sekcję, w której sportretowani będą bohaterowie uwięzieni w sidłach Internetu. Czym jest owo uzależnienie i jaką cenę płaci się w sytuacji, kiedy real miesza się z wirtualem? Filmowi hejterzy, filmowi nerdzi zgadzają się tylko w jednym – nie ma dzisiaj życia bez sieci – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy po stronie polskiej.

Sala samobójców. Hejter

Sala samobójców. Hejter (reż. Jan Komasa). Fot. Jarosław Sosiński / Naima Film

- Jedynie 5 godzin zajęła 83 mężczyznom w wieku 26-63 lat reakcja na fikcyjny profil dwunastoletniej dziewczynki stworzony przez duet reżyserów Víta Klusáka i Barbarę Chalupovą. Ów alarmujący fakt sprawił, że powstał pełnometrażowy, niezależny film dokumentalny W sieci (V síti). Obraz odkrywa szokujące dane dotyczące wykorzystywania dzieci w czeskim Internecie. To bardzo aktualny i ogólnoświatowy problem. „Wirtualni drapieżnicy” w zdecydowanej większości przypadków kierowali do dziewczynki bezpośrednie zaproszenia do wspólnej masturbacji za pośrednictwem połączeń wideo. Wielu z nich bez zapowiedzi wysyłało zdjęcia swoich genitaliów, a czasem również linki do najróżniejszych filmów pornograficznych włącznie z zoofilskimi. Jeszcze tego samego dnia, chwilę po nawiązaniu kontaktu, czterech mężczyzn zadowalało się przed kamerą internetową, nie musząc nawet patrzeć na niepełnoletnią dziewczynkę – podkreśla Martin Novosad, dyrektor programowy po stronie czeskiej. - Główna oś filmu skupia się wokół radykalnego eksperymentu psychospołecznego, dzięki któremu pokazano problem, z którym w przestrzeni internetowej spotykają się dzieci w wieku od 11 do 13 lat. Wśród materiałów zdjęciowych znalazły się nawet fragmenty osobistych spotkań dziewczynek z mężczyznami, których nagrywało – pod okiem ochroniarzy – sześć ukrytych kamer. 

W sieci

W sieci (reż. Vít Klusák, Barbora Chalupová)

W ramach sekcji „Hejterzy i nerdzi – kino w sieci” pokazane zostaną miedzy innymi filmy: Apparatgeist (reż. Marie-Magdalena Kochová), Dzieci online (Kateřina Hager), Bliski nieprzyjaciel (Karel Janák), Iluzja (Kateřina Turečková), Na dachu (Jiří Mádl), W sieci (Vít Klusák, Barbora Chalupová), W niewoli Internetu (Matěj Krátký), Kto następny ? (Miro Drobný), Profil (Timur Bekmambetov), Mam nadzieję, że następnym razem umrzesz :) (Mihály Schwechtje), Sheena667 (Grigorij Dobrygin), Haker (Janusz Zaorski), Sieć (Krzysztof Krauze), Sala samobójców i Sala samobójców. Hejter (Jan Komasa).

Tematyką Internetu, jednego z przewodnich zagadnień tegorocznego Kina na Granicy zainspirowany jest także plakat Przeglądu. Stąd pomysł na projekt na bazie modułu, który można rozbudowywać w nieskończoność we wszystkich kierunkach — dokładnie tak, jak działa sieć. Autorką plakatu jest Iwona Cichy.

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współfinansowanie

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni medialni