Aktualności

Zobacz wszystkie
Kwestionariusz Kina na Granicy: Kinga Dębska 27 lutego 2020

Kwestionariusz Kina na Granicy: Kinga Dębska

W kolejnym odcinku naszego kwestionariusza przepytujemy Kingę Dębską, reżyserkę m.in. głośnych filmów „Moje córki krowy” i „Zabawa, zabawa” oraz absolwentkę praskiego FAMU. Nam opowiada, za co lubi Czechów, jak wylądowała na FAMU i dlaczego tak chętnie wraca do Cieszyna.

1. Co najbardziej lubi Pani w czeskiej kulturze? Jak się Pani kojarzy?

Tragikomiczność. To, że Czesi nie mają problemu z tym, że są śmieszni, słabi, niedoskonali, niebohaterscy, a mimo to się lubią, akceptują. Lubię w czeskiej kulturze dystans, humor, poczucie absurdu.

2. Jaki jest Pani ulubiony czeski film lub książka?

Moim ukochanym czechosłowackim filmem jest Sklep przy głównej ulicy Kadára i Klossa. I jeszcze Intymne oświetlenie Passera.

 

3. Jaki ma Pani kontakt z Czechami? Jak wspomina Pani jego początki?

Pracuję ze słowackim kompozytorem Michalem Novinskim, który komponuje też muzykę dla najlepszych czeskich reżyserów, więc mniej więcej wiem, co u nich. Ostatnio dałam gościnny wykład na FAMU, mojej macierzystej uczelni. Jeżdżę z filmami na różne przeglądy i festiwale do Czech. Początek? Pojechałam z kolegą, który chciał zdawać na montaż na FAMU, i sama postanowiłam zdawać na reżyserię. I w wakacje musiałam się nauczyć czeskiego. No i wsiąkłam.

4. Czy ma Pani jakieś ulubione wspomnienie z Cieszyna?

Kiedyś Jola Dygoś zorganizowała warsztaty polsko-czesko-słowackie, był tam Petr Zelenka, Leszek Wosiewicz, byłam ja i to było świetne doświadczenie. Do powtórzenia. Lubię luźną atmosferę Cieszyna, niespieszność, wzajemną środowiskową życzliwość, tak rzadką poza Cieszynem, piwo w dawnej Partyce po czeskiej stronie.

Kwestionariusz Kina na Granicy to cykl, w ramach którego przepytujemy ludzi kultury z obu stron polsko-czeskiej granicy. Polaków pytamy o czeską kulturę, Czechów zaś – o polską. Każdy z naszych gości otrzymuje te same pytania.

[Tytuł i lead pochodzą od redakcji]
[Fot. Wojciech Wandzel / Kino na Granicy]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy