Aktualności

Zobacz wszystkie
Kwestionariusz Kina na Granicy: Maciej Pieprzyca 14 grudnia 2019

Kwestionariusz Kina na Granicy: Maciej Pieprzyca

Czas na kolejną odsłonę naszego kwestionariusza. Tym razem o swoich skojarzeniach i doświadczeniach z czeską kulturą opowiedział nam Maciej Pieprzyca, reżyser świetnie przyjętych filmów „Chce się żyć”, „Jestem mordercą” czy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” oraz gość Kina na Granicy. Od czego zaczęło się jego zainteresowanie Czechami, dlaczego Cieszyn jest mu tak bardzo bliski i dokąd najchętniej chodzi na piwo?

1. Co najbardziej lubi Pan w czeskiej kulturze? Jak się Panu kojarzy?

Od lat jestem wielbicielem czeskiej kultury. Za co ją lubię? Z pewnością za ciepły stosunek do człowieka, dystans do siebie i poczucie humoru, umiejętne łączenie komedii z tragedią.

2. Jaki jest Pana ulubiony czeski film lub książka?

Jednym z moich mistrzów jest i pozostanie Miloš Forman. Lubię też filmy Jiřiego Menzla, Karela Kachyni. Z młodszego pokolenia – filmy Jana Hřebejka, Bohdana Slámy czy Petra Zelenki. Jeżeli chodzi o literaturę, to oczywiście Kundera, Hrabal czy Ota Pavel. Ale także lubię opowiadania Jana Balabána. Trudno mi wymienić jeden film lub książkę. Wymienię chociaż po dwie pozycje. Z filmów – Amadeusz, chociaż jest to film amerykański, duch ma z pewnością czeski, oraz Musimy sobie pomagać Jana Hřebejka. Z książek: Nieznośna lekkość bytu Kundery i Śmierć pięknych saren Oty Pavla.

3. Jaki ma Pan kontakt z Czechami? Jak wspomina Pan jego początki?

Kiedyś przez kilka lat miałem mieszkanie w Cieszynie, blisko granicy. Przyjeżdżałem tam pisać i się resetować. Wtedy też sporo czasu spędzałem w Czechach, nie tylko w Cieszynie, jeździłem też do Ostrawy. Nawet nauczyłem się trochę mówić po czesku. Teraz też staram się co roku przyjeżdżać na Kino na Granicy, ten festiwal jest stałym punktem mojego kalendarza. Moje początki zainteresowania się Czechami z pewnością wzięły się od kina, literatury, także najlepszego na świecie piwa.

4. Czy ma Pan jakieś ulubione wspomnienie z Cieszyna?

To miasto jest mi tak bardzo bliskie i spędziłem w nim tak wiele wspaniałych chwil, że naprawdę trudno mi wymienić jakieś jedno wydarzenie. Na mnie Cieszyn poza wszystkim innym działa również terapeutycznie. Kiedy mam kiepski moment, to lubię tu przyjechać, pójść do Huberta na piwo. Po drugim zawsze mi lepiej.

Kwestionariusz Kina na Granicy to cykl, w ramach którego przepytujemy ludzi kultury z obu stron polsko-czeskiej granicy. Polaków pytamy o czeską kulturę, Czechów zaś – o polską. Każdy z naszych gości otrzymuje te same pytania.

[Fotografia: Maciej Pieprzyca na XXI edycji Kina na Granicy. Fot. Wojciech Wandzel / Kino na Granicy]

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współfinansowanie

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni medialni