Aktualności

Zobacz wszystkie
Kwestionariusz Kina na Granicy: Magda Vášáryová 08 Maja 2020

Kwestionariusz Kina na Granicy: Magda Vášáryová

Niezapomniana Maryška z „Postrzyżyn” Jiřiego Menzla i Małgorzata z „Małgorzaty, córki Łazarza” Františka Vláčila, ale też – polityczka i dyplomatka, była ambasadorka Słowacji w Polsce. W kolejnym odcinku naszego kwestionariusza o swoich polskich doświadczeniach opowiada Magda Vášáryová!

1. Co najbardziej lubi Pani w polskiej kulturze? Jak się Pani kojarzy?

To była dla mnie duża radość, kiedy polski rząd poprosił mnie, bym została ambasadorką Słowacji w Polsce. Cieszyłam się na „intelektualną przygodę”, która mnie czeka. Będąc już w Polsce zaczytywałam się w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”, ale również pochłaniałam książki polskich autorów, które nie są dostępne w słowackim przekładzie.

Poza tym te niekończące się dyskusje z moimi polskimi przyjaciółmi – Mazowieckim, Michnikiem, Geremkiem, Bartoszewskim… To było intelektualne doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. Opisałam je w swojej książce Sąsiad o północy (Polnočný sused), która wyszła również po polsku.

2. Jaki jest Pani ulubiony polski film lub książka?

Prace polskich socjologów i politologów odkryłam już dawno temu, jeszcze na studiach. W czasie pobytu w Polsce zaczęłam natomiast czytać w oryginale książki Jerzego Pilcha i innych laureatów Nagrody Literackiej Nike. Potem trafiłam na Olgę Tokarczuk – to był zachwyt. Jeśli zaś chodzi o filmy, zawsze chętnie chodziłam do kina na nowe obrazy moich przyjaciół – Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy i oczywiście Agnieszki Holland.

3. Jaki ma Pani kontakt z Polską? Jak wspomina Pani jego początki?

Wszystko zaczęło się od socjologii. Do dziś jestem członkinią Rady Programowej Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie i jeżdżę na spotkania MCK, ostatnie było na początku lutego. Nie tracę więc z Polską kontaktu, uważnie też śledzę, co się dzieje w polskiej kulturze i polityce.

4. Czy ma Pani jakieś ulubione wspomnienie z Cieszyna?

Cieszyn jest dla mnie miejscem spotkań z przyjaciółmi, czasem umawiałam się z nimi właśnie tu – było nam najbliżej. Znam to miasto dość dobrze, zarówno czeską stronę, jak i polską, nieźle orientuję się zwłaszcza w zabytkach kulturalnych.

Bardzo się cieszę, że w polskim Cieszynie na budynku parafii ewangelickiej znalazła się pamiątkowa tablica poświęcona Jánowi Kalinčiakowi i innym szturowcom, którzy współpracowali z polskimi działaczami narodowymi ze Śląska Cieszyńskiego. Wraz z panem Machejem osobiście zainicjowałam powstanie tej tablicy.

Cieszyn to dla mnie też miasto, w którym przez kilka lat mieszkał Jerzy Trzanowski, autor skromnego zbiorku Cithara sanctorum. Ten cieszyński temat zainspirował mnie na tyle, że napisałam o nim w numerze specjalnym kwartalnika „Herito” MCK z okazji 500-lecia reformacji.

Kwestionariusz Kina na Granicy to cykl, w ramach którego przepytujemy ludzi kultury z obu stron polsko-czeskiej granicy. Polaków i Słowaków pytamy o czeską kulturę, Czechów i Słowaków zaś – o polską. Każdy z naszych gości otrzymuje te same pytania.

[Tłumaczenie z czeskiego: Anna Maślanka]
[Tytuł i lead pochodzą od redakcji]
[Fotografie: Wojciech Wandzel / Kino na Granicy]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy