Aktualności

Zobacz wszystkie
NA CO DO KINA? KNG POLECA NAJNOWSZE CZESKIE I SŁOWACKIE FILMY 04 października 2019

Na co do kina? KnG poleca najnowsze czeskie i słowackie filmy (1)

Ruszamy z nowym cyklem na stronie Kina na Granicy! W ramach niego polecać będziemy najciekawsze czeskie, słowackie i polskie premiery filmowe. W pierwszym odcinku swoje czeskie i słowackie typy z września i października wymienia czeski dyrektor artystyczny festiwalu Kino na Granicy, Martin Novosad. Zobaczcie, których filmów nie można przegapić.

Malowany ptak (Nabarvené ptáče, reż. Václav Marhoul), czeska premiera: 12.09.2019

Niezależna adaptacja powieści Jerzego Kosińskiego to uczta filmowej kamery Vladimíra Smutnego, którego sugestywne czarno-białe obrazy są inspirowane nie tylko wielkimi nazwiskami czeskiej kinematografii, ale także w przemyślany sposób odwołują się – poprzez stylizację niektórych scen – do innych znanych dzieł światowych twórców. Scenarzysta i reżyser celowo umieścił tę okrutną opowieść – o chłopcu wędrującym po ogarniętej wojną okolicy od jednej krzywdy do drugiej – w nienazwanym słowiańskim kraju z własnym językiem, aby nadać jej uniwersalny wymiar. Dzięki temu widz może skupić się na samej sytuacji – ludzkim okrucieństwie i przebłyskach pierwotnych emocji w świecie spustoszonym przez wojnę, przy dialogach ograniczonych do minimum.

Aleja Narodowa (Národní třída, reż. Štěpán Altrichter), czeska premiera: 26.09.2019

Bohaterem filmu, będącego adaptacją powieści Jaroslava Rudiša pod tym samym tytułem, jest mężczyzna w średnim wieku, który ma poczucie, że świat wokół niego zmierza ku końcowi i ku wielkiej bitwie. Ćwiczy więc, aby być dobrze przygotowanym na ostatni bój, a kiedy trzeba, nie boi się wziąć spraw w swoje ręce. Obraz w ciekawy sposób łączy wciągającą historię z czarnym humorem, a przy tym odwołuje się do pewnych wydarzeń z najnowszej czeskiej historii, ale także do obecnych problemów społeczno-politycznych.

Praska orgia (Pražské orgie, reż. Irena Pavlásková), czeska premiera: 10.10.2019

Kolejna ekranizacja powieści o tej samym tytule, autorstwa Philipa Rotha. Reżyserka przenosi nas do Pragi połowy lat 70. Amerykański pisarz przyjeżdża tu, aby uchronić i przewieźć za granicę rękopis niewydanej dotychczas książki jednego z dysydentów. Poznana w trakcie tej misji pisarka Olga, barwna postać, wciąga go w wir praskiego nocnego życia, którego rytm wyznaczają urządzane w prywatnych mieszkaniach dekadenckie przyjęcia, oferujące uczestnikom chwilową ucieczkę w krainę wolności. Oszołomiony ciągiem dziwnych spotkań cudzoziemiec ma jednak problem z oceną, komu wierzyć w normalizacyjnym piekle – kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto prowadzi fałszywą grę. Wkrótce Amerykanin w Pradze zaczyna obawiać się nie tylko o wolność, ale i o swe życie.

Niech się stanie światło (Budiž světlo, reż. Marko Škop), słowacka premiera: 20.09.2019

Słowacki obraz nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, z nagrodą dla najlepszego aktora (Milan Ondrík) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Historia czterdziestoletniego Milana, ojca trójki dzieci, który utrzymuje rodzinę, jeżdżąc do pracy do Niemiec. Kiedy wraca do domu na Święta, odkrywa, że jego najstarszy syn Adam jest członkiem paramilitarnej organizacji młodzieżowej, podejrzewanej o szykanowanie i doprowadzenie do śmierci kolegi Adama. Badając tę trudną sytuację Milan poznaje prawdę nie tylko o swoim synu, rodzinie i ludziach z najbliższego otoczenia, ale także o sobie samym.

 

[Tekst: Martin Novosad, tłumaczenie: Anna Maślanka]
[Tytuł i lead pochodzi od redakcji]
[Fotografia: kadr z filmu "Praska orgia" (reż. Irena Pavlásková), źródło: materiały dystrybutora / BIOSCOP]

 

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy