Aktualności

Zobacz wszystkie
Najlepsze czeskie filmy 2019. Zdobywcy Nagród Czeskich Krytyków Filmow 08 lutego 2020

Najlepsze czeskie filmy 2019. Oto zdobywcy Nagród Czeskich Krytyków Filmowych

„Staříci” (Staruszkowie) okazali się największym zwycięzcą tegorocznych Nagród Czeskich Krytyków Filmowych. Obraz otrzymał trzy nagrody, w tym za najlepszy film i reżyserię. Filmem trzydziestolecia okrzyknięto „Kolę” Jana Svěráka.

Czescy krytycy wyróżnili w sumie sześć premierowych filmów roku 2019. Staříci Martina Duška i Ondřeja Provazníka triumfowali w kategoriach „najlepszy film roku 2019”, „reżyseria” oraz „aktor” (Jiří Schmitzer). Kolejny wygrany tegorocznych nagród to Vlastníci (Właściciele) – filmowy debiut reżysera teatralnego Jiřiego Havelki. Obraz otrzymał dwie nagrody – w kategorii „scenariusz” oraz „aktorka” (Tereza Ramba).

Problemy trzydziestolatków i intymna opowieść o rodzinie

W kategorii „dokonania audiowizualne” nie było niespodzianek – nagroda trafiła w ręce Vladimíra Smutnego za zdjęcia do filmu Nabarvené ptáče (Malowany ptak) Václava Marhoula. W kategorii „poza kinem” triumfowała kukiełkowa animacja Dcera (Córka) Darii Kaščejevovej, nominowana do Oscara.

„Odkryciem roku” okazał się Karel, já a ty (Karel, ja i ty) debiutanta Bohdana Karáska. Film z humorem i naturalnością przedstawia świat dzisiejszych trzydziestolatków oraz ich problemów związkowych. Nagrodę dla najlepszego dokumentu otrzymał film drogi Dálava (Dal) w reżyserii Martina Marečka. Reżyser udokumentował w nim wielogodzinną podróż Víta i jego syna Gríšy z Czech do Rosji. W efekcie powstała intymna opowieść o stanie współczesnej rodziny oraz relacji ojciec-syn. Zainteresowani będą ją mogli obejrzeć na najbliższej edycji Kina na Granicy.

Najlepszy film trzydziestolecia bawi i wzrusza do dziś

To jednak nie wszystko. Z okazji 10-lecia przyznawania Nagród Czeskich Krytyków Filmowych oraz 30-lecia niezależnej sztuki zorganizowano ankietę, której uczestnicy mieli wskazać najlepszy i najważniejszy film ostatnich 30 lat.

Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że na pierwszym miejscu znalazł się jedyny po roku 1989 czeski zdobywca Oscara – Kola (1996) w reżyserii Jana Svěráka. Film o małym rosyjskim chłopcu, który w momencie przełomowych wydarzeń roku ‘89 trafia do Czech, pod opiekę podstarzałego kobieciarza (w rolę tę brawurowo wcielił się ojciec reżysera i autor scenariusza, Zdeněk Svěrák) do dziś nieodmiennie bawi i wzrusza widzów wszystkich narodowości.

Nagrodzone filmy Staříci, Vlastníci, Nabarvené ptáče, Dcera oraz Dálava znajdziecie w programie 22. Kina na Granicy. Serdecznie zapraszamy!

[Anna Maślanka]
[Zdjęcie główne: Jiří Schmitzer w filmie Staříci. Fot. Cinemart]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy