Aktualności

Zobacz wszystkie
Ojciec Toma Hardy’ego pisze scenariusz według prozy Čapka 02 marca 2020

Ojciec Toma Hardy’ego pisze scenariusz według prozy Čapka

Czeska literacka klasyka wciąż żyje i fascynuje twórców, nie tylko tych czeskich! Ojciec znanego brytyjskiego aktora Toma Hardy’ego, Chips Hardy, pracuje nad scenariuszem filmu na podstawie „Inwazji jaszczurów” Karla Čapka.

Edward John „Chips” Hardy podjął decyzję, by poświęcić się filmowi, po wielu latach przepracowanych w reklamie. Obecnie, zafascynowany klasycznym dziełem Čapka, postanowił się z nim zmierzyć jako scenarzysta. W rozmowach zachwyca się niezwykłą aktualnością dzieła także dziś, ale także poczuciem humoru oraz ludzkim podejście autora do naszych słabości.

Čapek rozumie ludzką słabość

„To niedoceniona perła. A wszyscy znamy przecież powieści takie jak Nowy wspaniały świat czy Rok 1984. Studiowałem literaturę, ale o Inwazji jaszczurów nikt nam nigdy nie mówił. Ta książka to niezwykły akt człowieczeństwa, szczególnie ważny dziś, gdy człowiek zrobił z naturą tyle nieodwracalnych i katastrofalnych rzeczy” – mówił scenarzysta w rozmowie dla iRozhlas.cz.

Hardy docenił również ludzki charakter opowieści Čapka – poczucie humoru i zrozumienie dla naszych słabości. „Nie pokazuje na nas palcem i nie mówi nam, że jesteśmy głupi. Rozumie, że tak się objawia ludzkie szaleństwo” – ciągnie Hardy. I dodaje, że jego zdaniem to jedyny skuteczny sposób dotarcia do ludzi – nie wyzywając ich od idiotów, a pokazując, jak absurdalne jest to, co mówią i robią.

Należny hołd

Również w rozmowie dla iDnes.cz Hardy podkreśla, że z punktu widzenia polityki i ekologii Inwazja jaszczurów jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. I dodaje: „Praca nad tym scenariuszem to dla mnie fantastyczne ćwiczenie, zarówno od strony technicznej, jak i kreatywnej. Mam nadzieję, że w odsłonie filmowej uda mi się oddać temu dziełu należny hołd”.

[Anna Maślanka]
[Fot. David Sedlecký / Wikimedia Commons]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy