Aktualności

Zobacz wszystkie
Polska, Czechy i Słowacja w wyścigu po Oscara 18 października 2019

Polska, Czechy i Słowacja w wyścigu po Oscara

Rekordową liczbę 93 filmów zgłoszono w tym roku do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Reprezentanci z Polski, Czech i Słowacji będą więc mieli poważną konkurencję.

O Oscara w kategorii, która zmieniła w tym roku oficjalną nazwę na „najlepszy międzynarodowy film pełnometrażowy”, powalczą tym razem 93 obrazy, a więc aż o sześć więcej, niż w roku ubiegłym. Wcześniejszy rekord pobity został w roku 2017 – zgłoszono wówczas 92 filmy.

Polska, czeska i słowacka propozycja

W wyścigu o Oscara rywalizować będą m.in. produkcje polska, czeska i słowacka. Polskę reprezentuje Boże Ciało w reżyserii Jana Komasy, docenione już m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Czeski kandydat to głośny Malowany ptak [Nabarvené ptáče] Václava Marhoula na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego, słowacki zaś – Niech się stanie światło [Budiž světlo] w reżyserii Marka Škopa. Obydwa filmy polecał w pierwszym odcinku naszego cyklu czeski dyrektor artystyczny Kina na Granicy, Martin Novosad – zachęcamy do przeczytania, co jego zdaniem wyróżnia nominowane do Oscara obrazy.

Trzymamy kciuki za „naszych” kandydatów

Zwycięzcę poznamy w dniu wręczenia Oscarów, 9 lutego 2020. Wcześniej jednak, w połowie grudnia, Amerykańska Akademia Filmowa poda listę 10 filmów, które bierze pod uwagę w ścisłym finale. To spośród nich wyłoniony zostanie zdobywca prestiżowej nagrody. Trzymamy kciuki za polskiego, czeskiego oraz słowackiego kandydata.

[Anna Maślanka]
Fotografia: Martin Vorel / Libreshot Free Images

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy