Aktualności

Zobacz wszystkie
Przewodnik festiwalowy | Průvodce festivalem 20 kwietnia 2018

Przewodnik festiwalowy

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Kinie na Granicy, ale boicie się zapytać – czyli kilka praktycznych wskazówek zarówno dla tych, którzy do Cieszyna przyjadą po raz pierwszy, jak i stałych bywalców.

W tym roku nową siedzibą Biura Festiwalowego będzie Zamek Cieszyn (ul. Zamkowa 3a), działamy już od czwartku (26.04.) w godz. od 17:00 do 21:00, następnie w kolejnych dniach od 9.00 do 21.00, a ostatniego dnia festiwalu (3.05.) biuro będzie otwarte do godz. 14.00. W trakcie trwania Przeglądu będzie działać infolinia. Informacji udziela Koordynator Biura Organizacyjnego, Anna Smolarek (tel.: +48 889 764 684, mail.: a.smolarek@kinonagranicy.pl).


Zamek Cieszyn (fot. Natalia Rzeźniczek-Riess)

Czytelnia i Kawiarnia Literacka AVION (ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn) nie przestaje być jednak obiektem festiwalowym – odbędą się tam między innymi debaty z cyklu „Kultura zmasakrowana” oraz spotkanie poświęcone książkowej serii „Aktorki” autorstwa Łukasza Maciejewskiego. Przerwę pomiędzy seansami można wykorzystać na zwiedzenie kilku festiwalowych wystaw lub zrobienie selfie na tle muralu upamiętniającego 20-lecie Kina na Granicy. Szczegółowe informacje znajdziecie w zakładce Imprezy towarzyszące oraz w katalogu, który już teraz można pobrać z naszej strony.

Jak nie pogubić się wśród ponad 140 pokazów, które znalazły się w tegorocznym programie? Podpowiadamy, że po zalogowaniu się do konta użytkownika, można stworzyć własny kalendarz seansów wyszukując opisy filmów, dni projekcji lub obiekty festiwalowe. Zachęcamy, aby bacznie śledzić również harmonogram spotkań z gośćmi, który wkrótce opublikujemy na naszej stronie. Liczbą niemal 100 polskich filmowców i aktorów, którzy spotkają się w widzami już się chwaliliśmy. W ostatnich dniach w zakładce Goście przybyły nazwiska kolejnych twórców, tym razem wschodzących gwiazd czeskiej i słowackiej kinematografii, które pojawią się w Cieszynie. Należą do nich m.in. reżyserzy Sofie Šustková  („Pod wiatr”) oraz Jan Gebert („Gdy przyjdzie wojna”). Gościem festiwalu będzie także węgierska reżyserka i scenarzysta, jedna z najważniejszych autorek europejskiego kina – Márta Mészáros („Zorza polarna”).

Kosmiczne urodziny nie mogą obyć się bez świętowania. Dlatego codziennie wieczorem zapraszamy do naszego Klubu Festiwalowego, który mieści się na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn. Od soboty (28.04.) po zakończeniu ostatnich projekcji, około godz. 22.30 będą odbywały się tam niezapomniane koncerty oraz after party do białego rana. W piątek (27.04.) zapraszamy z kolei na imprezę urodzinową Kina na Granicy, dajcie się zaskoczyć! Klub Festiwalowy będzie otwarty codziennie od godz. 20.00 – wejście od Wzgórza Zamkowego.Szczegóły harmonogram oraz informacje o artystach występujących na scenie muzycznej znajdziecie w zakładce Koncerty.

Wyjątkową atmosferę tworzą również wieczorne pokazy plenerowe, które w ostatnich latach odbywały się na Wzgórzu Zamkowym. W tym roku powracamy do transgranicznych projekcji przez rzekę Olzę, niedaleko Mostu Przyjaźni, podczas których projektor oraz miejsca dla widzów umiejscowione będą po czeskiej stronie, a ekran po polskiej. Projekcja transgraniczne są darmowe i nie jest wymagane posiadanie karnetu bądź biletu.

Przygotowaliśmy cztery takie pokazy:

- 28.04. (sobota), godz. 21.00, „Samotni” ( reż. David Ondříček)
- 29.04. (niedziela), godz. 21.00,  „Pod jednym dachem” ( reż. Jan Hřebejk )
- 30.04. (poniedziałek), godz. 21.00, „Pali się, moja panno” ( reż. Miloš Forman)
- 1.05. (wtorek), godz. 21.00 „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” ( reż. Mieczysław Jahoda, Janusz Rzeszewski)

Wszystkie niezbędne informację, mapę oraz skrócone opisy filmów znajdziecie w specjalnej festiwalowej broszurze, którą już teraz możecie pobrać tutaj.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny