Aktualności

Zobacz wszystkie
Serial „Żmijowisko” Łukasza Palkowskiego w czeskiej telewizji 16 Maja 2020

Serial „Żmijowisko” Łukasza Palkowskiego w czeskiej telewizji

Czeska stacja telewizyjna Skylink 7 rozpoczęła emisję polskiego serialu kryminalnego „Żmijowisko”. Serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego powstał w oparciu o książkę Wojciecha Chmielarza pod tym samym tytułem.

Autor książkowego pierwowzoru pracował także wraz z Daną Łukasińską nad scenariuszem serialu. „To była bardzo dobra decyzja. Nikt nie zna historii lepiej niż sam autor” – mówi Łukasz Palkowski. Reżyser jest już znany czeskim widzom z serialu Belfer, który także emitowany był w czeskiej telewizji.

Niezwykła atmosfera i malownicze krajobrazy

Żmijowisko to nazwa wsi, gdzie letni urlop spędza grupa trzydziestoparoletnich przyjaciół, którzy znają się jeszcze ze szkoły średniej. Pewnej nocy ginie córka dwójki z nich, nastoletnia Ada. Dziewczyna znika bez śladu. Rok później jej ojciec wraca w to samo miejsce i rozpoczyna własne śledztwo, w trakcie którego odkrywa nowe, zaskakujące okoliczności, nowych świadków i podejrzanych. Na jaw wychodzą również przemilczane konflikty z przeszłości.

 

Oprócz trzymającej w napięciu historii, niezwykłej atmosfery i doskonałej aktorskiej obsady, Żmijowisko zwraca uwagę malowniczymi krajobrazami. Serial kręcony był w scenerii mazurskich jezior. „Kiedy stanąłem tu po raz pierwszy, zdałem sobie sprawę że dokładnie tak widziałem swoje Żmijowisko. Jest malowniczo, jest tajemniczo. Ta idylliczna okolica to świetne tło dla kryminału, bo zderzenie świata zbrodni i zła z tą sielskością jest fascynujące. To metafizyczne uczucie, kiedy patrzysz na to co napisałeś, widzisz to w rzeczywistym świecie” – mówił Wojciech Chmielarz.

Pomysł na niedzielne wieczory

Serial wyprodukowany został przez Aurum Film dla stacji Canal+. W Czechach i na Słowacji oglądać go można obecnie na stacji Skylink 7 w niedziele o godz. 21.00.

Reżyser Łukasz Palkowski, znany również z filmów długometrażowych – m.in. głośnych Bogów i Najlepszego – był również gościem festiwalu Kina na Granicy.

[Anna Maślanka]
[Fot. materiały promocyjne Canal+]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy