Marcin Dorociński

Laureat Złotych Lwów za role w „Rewersie“ i „Róży“, charyzmatyczny komisarz Despero z serialu „Pitbull“, aktor o niezwyle bogatej filmografii liczącej zarówno kreacje ekranowych amantów jak i schwarzcharakterów. W ramach retrospektywy aktorkiej przypomnimy najważniejsze role Marcina Dorocińskiego.

Dorobek Dorocińskiego to przede wszystkim ciekawe, wielowymiarowe role.  Kluczem wiarygodności tych ról jest prawda. To aktor który rzadko idzie w brawurę, obce są dla niego tak zwane szerokie gesty, wysokie tony. Na planie filmowym woli zagrać mniej, niż więcej. I ten mechanizm zawsze jak dotąd się sprawdza. Bo Marcina Dorocińskiego chce się oglądać, jest magnetyczny, a ów magnetyzm wynika nie tyle z precyzyjnego planu postaci i założeń reżyserskich, co zawsze trudnej do zdefiniowania tajemnicy aktorskiej.

Rozgłos przyniosła mu rola Sławomina Desperskiego, funkcjonariusza Wydziału Zabójstw z policyjnego serialu „Pitbull“ Patryka Vegi. Dzięki niej został pierwszym laureatem reaktywowanej w 2005 roku Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych aktorów. Wkrótce dał się poznać jako wszechstronny aktor, sugestywnie wcielając się zarówno w pozytywne postaci jak i czarne charaktery. W „Ogrodzie Luizy“ Macieja Wojtyszki zagrał gangstera symulującego chorobę psychiczną, w „Rewersie“ Borysa Lankosza – Bronisława, przystojnego agenta rodem z kina noir, z kolei w „Jacku Strongu“ Władysława Pasikowskiego wcielił się w tytułowego bohatera. W głównej roli wystąpił także w kręconym dla HBO serialu telewizyjnym „Pakt“.

Kilkukrotnie pojawiał się w obsadzie filmów Wojciecha Smarzowskiego („Róża“, „Drogówka“, „Pod Mocnym Aniołem“) oraz Kingi Dębskiej („Moje córki krowy“, „Plan B“, „Zabawa, zabawa“) stając się jednym z najciekawiej obsadzanych polskich aktorów. W 2019 roku będzie miał premierę nowy film Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc“ z aktorskim udziałem Dorocińskiego.

Widzowie Kina na Granicy będą mogli wybrać się w podróż do pierwszych filmów z udziałem Dorocińskiego, by przypomnieć sobie jego rolę Arka Bilskiego w „Krugerandach” (1999) czy komisarza Despero w „Pitbullu” Patryka Vegi z 2005 roku. Aktora będzie można zobaczyć w filmach „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „7 uczuć” Marka Koterskiego, któremu poświęcona będzie druga polska retrospektywa tegorocznego festiwalu.

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny