22. Kino na Granicy

22.Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Cieszyn | Český Těšín | 21 - 26. 8. 2020

 

RETROSPEKTYWY CZESKICH ARTYSTÓW

Miloš Forman

Najznakomitszy i najsławniejszy czeski scenarzysta i reżyser, zdobywca kilku Oscarów, jeden z czołowych przedstawicieli czechosłowackiej Nowej Fali. Pod koniec lat 60. emigrował i kręcił filmy głównie w USA. Jego dzieła są uznane za klasykę kina.

https://kinonagranicy.pl/pl/aktualnosc/retrospektywa-milosa-formana-na-22-kinie-na-granicy

 

RETROSPEKTYWA SŁOWACKICH ARTYSTÓW

Ján Kadár i Elmar Klos

Ten reżyserski duet należy do prawdziwej elity czechosłowackiego filmu. Ich owocna współpraca zaczęła się w latach 50. i wyróżniała się wyjątkową wrażliwością na społeczno-polityczne tematy współczesności, ale i krytyczną refleksją dotyczącą przeszłości. W 1967 roku otrzymali Oscara za film „Sklep przy Głównej ulicy“. Na początku lat 70. ich drogi, z powodu zmian normalizacji, rozeszły się. Kadár wyjechał kręcić do Kanady i USA, a Klos, któremu zakazano reżyserować i wykładać, poświęcił się historii i teorii czechosłowackiego filmu.

https://kinonagranicy.pl/pl/aktualnosc/jan-kadar-i-elmar-klos-wspolna-retrospektywa-na-22-kinie-na-granicy

 

Hejterzy i nerdzi- kino w sieci

Internet to narkotyk, uzależnienie, ale także model życia, albo życie samo w sobie. Internet to samotność (w sieci), anonimowość, hejt i wirtualne relacje. A ponieważ kino powinno pokazywać życie w całej złożoności, chcieliśmy pokazać filmową sekcję, w której sportretowani będą bohaterowie uwięzieni w sidłach Internetu. Czym jest owo uzależnienie i jaką cenę płaci się w sytuacji, kiedy real miesza się z wirtualem? Filmowi hejterzy, filmowi nerdzi zgadzają się tylko w jednym – nie ma dzisiaj życia bez sieci. Hasztag Cieszyn, hasztag Kino Na Granicy, hasztag - tutaj się rozmawia, nie tylko klika.

https://kinonagranicy.pl/pl/aktualnosc/hejterzy-i-nerdzi-na-kinie-na-granicy

 

ŁASKOTKI

Lubicie filmowe łaskotki? Są jak łakocie. Smaczne, słodkie, ale do skosztowania tylko raz na jakiś czas, żeby się nie zasłodzić, nie rozśmieszyć zanadto. Są to filmy czarujące, łaskotające podniebienie, smyrające delikatnie za uszkiem. Pokażemy unikatowy zestaw filmowych łaskotek.

https://kinonagranicy.pl/pl/aktualnosc/laskotki-na-granicy

Organizatorzy

Współorganizatorzy