Imprezy towarzyszące

Trwają prace nad programem 21. edycji Przeglądu.
Wkrótce podamy szczegóły
DEBATY

KULTURA ZMASAKROWANA "POLSKA I CZECHOSŁOWACJA 1968"

 

Debata I - 27.04.2018, godz.15.00, Avion

Co ma nam dziś do powiedzenia  literatura czeska i słowacka lat 60. ubiegłego wieku?

Jak dziś oceniamy twórczość Hrabala, Kundery, Škvoreckiego i innych pisarzy, którzy debiutowali w latach sześćdziesiątych? Czy ich dzieła nadal nas poruszają, czy to już może „muzeum”? A jak na tym tle wyglądają Słowacy?

(rozmowa z tłumaczami i znawcami literatury czeskiej i słowackiej)

Moderuje: Zbigniew Machej

Uczestnicy: Joanna Goszczyńska, Andrzej S. Jagodziński, Jan Stachowski, Marek Bieńczyk

 

Debata II - 28.04.2018, godz. 15.00, Avion

Kino pod specjalnym nadzorem

Czechosłowacka Nowa Fala a kino „szkoły polskiej” i późniejsze, „kino moralnego niepokoju” – podobieństwa i różnice. Współczesny odbiór filmów z tego okresu. Czy „szkoła czechosłowacka” i „szkoła polska” miały twórczych kontynuatorów, czy te filmy były inspiracją dla młodszych pokoleń?

(rozmowa z reżyserami filmowymi i filmoznawcami)

Moderuje : Ewa Ciszewska

Uczestnicy: Jan Hřebejk, Martin Šulik, Andrzej Werner

 

Debata III - 29.04.2018, godz. 15.00, Avion

Mieli być artystami w likwidacji

Lata sześćdziesiąte w Polsce i Czechosłowacji – podobieństwa i różnice. Warunki debiutu młodych twórców. Kultura polska po Marcu '68 i czechosłowacka po Sierpniu '68. Losy artystów po 1968 roku.

Moderuje: Andrzej S. Jagodziński

Uczestnicy: pisarz i rabin czeski Karol Sidon, pisarz i dziennikarz słowacki Martin Šimečka, pisarz i reżyser Andrzej Titkow oraz reżyser i pisarz Janusz Zaorski

Miejsce: Czytelnia i kawiarnia Avion|Noiva (ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn)

Supported by:

 

SPOTKANIA

Świat Zanussiego - jego aktorzy i bliscy współpracownicy

W trakcie trwającej prawie pół wieku profesjonalnej kariery Krzysztof Zanussi zrealizował wiele cenionych dzieł, w tym Barwy ochronneŻycie rodzinneRok spokojnego słońca i Życie jako choroba przenoszona drogą płciową. Lista jego aktywności nie ogranicza się tylko do reżyserii. Był współzałożycielem pierwszego polskiego DKF „Po prostu”, by później pełnić funkcję przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest autorem takich książek jak: O montażu w filmie amatorskimRozmowy o filmie amatorskim i Pora umierać. Wykładał na uczelniach w kraju i za granicą. Jest dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. 

W spotkaniu oprócz Krzysztofa Zanussiego wezmą udział aktorzy: Maja Komorowska, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Zajączkowska, Artur Żmijewski oraz kostiumografka Dorota Roqueplo i Irena Strzałkowska, odpowiadająca za promocję filmów.

Czas i miejsce: 29.04.2018, Teatr im. Adama Mickiewicza, po projekcji filmu Stan posiadania

 

Reżyserzyce

Tę nazwę wymyśliła Jagoda Szelc. Podczas Kina na Granicy będziemy mieli prawdziwy najazd „reżyserzyc”, swój przyjazd co Cieszyna zapowiedziały m.in. Agnieszka Holland, Joanna Kos Krauze, Maria Sadowska, Magdalena Łazarkiewicz, Kinga Dębska, Anna Jadowska, Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Katarzyna Klimkiewicz, Aleksandra Terpińska oraz Alicja Albrecht. Sabat najlepszych reżyserskich czarownic (księżniczek) polskiego kina. Z tej okazji na festiwalu odbędzie się dyskusja o roli kobiet reżyserek w polskim filmie, fluktuacji pokoleniowej, przemianach mentalnych, i o tym że kobieta-artystka to siła, wartość i wyjątkowość. Ma pazur, nie tylko pazury.

Czas i miejsce: 1.05.2018, Teatr im. Adama Mickiewicza, po projekcji filmu Wieża. Jasny dzień

 

Aktorki

Aktorki. Odkrycia

goście: Gabriela Muskała

Aktorki. Portrety

goście: Marzena Trybała, Małgorzata Zajączkowska

prowadzenie: Magda Jackowska Miśka

Aktorki. Odkrycia to trzecia (po Spotkaniach i Portretach) część bestsellerowego cyklu Łukasza Maciejewskiego – dziennikarza, wykładowcy, krytyka filmowego i teatralnego. Książka jest nie tylko zapisem 18 rozmów, jakie autor przeprowadził z czołowymi gwiazdami polskiego teatru, kina i telewizji, ale także próbą zdefiniowania osobowościowych i aktorskich profili bohaterek. Powstały wyjątkowe portrety utalentowanych, silnych kobiet i artystek, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziały o swoich doświadczeniach.

Bohaterki książki Maciejewskiego mówią o swoich kreacjach, o intensywnym przeżywaniu życia, o cenie uprawiania tego zawodu. Ufają Maciejewskiemu. Opowiadają mu o dzieciństwie i dorastaniu, o tym, co je kształtowało. O sukcesach. O wielkich przeżyciach. (...) Portrety Maciejewskiego mają własny styl: autor miesza swoje opisy i wrażenia z recenzjami i zapisem rozmów z aktorkami. Z tego melanżu powstają teksty, które czyta się jednym tchem. (Barbara Hollender, „Rzeczpospolita”)

Czas: 30.04.2018, godz. 17.00
Miejsce: Czytelnia i kawiarnia Avion|Noiva (ul. Główna 2061, Czeski Cieszyn)

 

Prezentacja książki Josefa Škvoreckiego Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny

Spotkanie z tłumaczem Andrzejem S. Jagodzińskim odbędzie się w związku z polskim wydaniem książki Josefa Škvoreckiego Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny (Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018), przygotowanym specjalnie na 20-lecie Kina na Granicy. Josef Škvorecki, autor Tchórzy, Batalionu czołgów czy Przypadków inżyniera ludzkich dusz, to w Polsce obok Milana Kundery i Bohumila Hrabala najbardziej popularny współczesny czeski pisarz. Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny to bardzo osobista, lecz zarazem wnikliwa historia czeskiego kina od jego początków do końca Nowej Fali lat 60. Pisarz przez lata obracał się w filmowym świecie, tworzył scenariusze, znał najlepszych reżyserów i nawet grał w filmach – dlatego „poważne” analizy co chwilę ubarwia anegdotami i dowcipnymi opowieściami zza kulis. Największa część książki poświęcona jest wspomnianej Nowej Fali i jej reżyserom: Věrze Chytilovej, Milošowi Formanowi, Evaldowi Schormowi, Janu Němcowi czy Jiříemu Menzlowi. Doskonała symbioza literatury i filmu oraz pobrzmiewający w tle jazz sprawiają, że książkę czyta się jak przysłowiowy „kryminał”.

Czas: 1.05.2018, godz.16.00
Miejsce: Kawiarnia „Kornel i Przyjaciele”  (ul. Sejmowa 1)
Prowadzenie: Łukasz GrzesiczakWYSTAWY

Praska Wiosna 1968

Wystawa podsumowuje z kilku perspektyw kluczowe wydarzenia historyczne tego okresu. Opisuje atmosferę lat 60. w kontekście europejskim, prezentuje nie tylko wydarzenia poprzedzające radziecką inwazję na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku, lecz także efekty politycznej porażki poniesionej przez siły odwilżowe. Autorzy przedstawiają również tło kulturalne epoki. Autorką tekstów jest Lenka Lindaurová z Czeskiego Centrum, natomiast nadzór merytoryczny nad wystawą sprawował Jiří Suk z czeskiej Akademii Nauk. Ponad 20 instytucji pracowało nad skompletowaniem dokumentacji i ilustracji. Głównym źródłem była oczywiście Czeska Agencja Prasowa, a także pracownia fotograficzna Langhans, Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, muzea słowackie, Galeria Narodowa i wiele innych. Autorami części ilustracji są studenci Wydziału Designu w Pilźnie. Wystawę przygotowano w kilku wersjach językowych. Krąży po świecie w ramach obchodów 50. rocznicy wydarzeń Praskiej Wiosny.

Miejsce: Kulturní a společenské středisko "Střelnice" (KaSS, ul. Střelniční 256/1, Czeski Cieszyn)
wstęp wolny

 

Historia czeskiego dizajnu. Od kubizmu do XXI wieku

Zbiór ikon czeskiego dizajnu – przedmiotów, które nie straciły nic ze swojej atrakcyjności i nadal są produkowane lub ich produkcja została wznowiona. Pretekstem do stworzenia wystawy stały się obchody 100-lecia powstania Czechosłowacji. W światowej historii sztuki czeski dizajn zwrócił na siebie uwagę kilkakrotnie, w szczególności w okresie kubizmu, a później na Światowej Wystawie Expo w 1958 roku. Czeskie wzornictwo to kombinacja doskonałej jakości wykonania z pomysłowym wykorzystaniem tradycyjnych materiałów. Organizatorem wystawy pokazywanej w Zamku Cieszyn jest Czeskie centrum (Česká centra) – instytucja Ministerstwa Spraw Zagranicznych zajmująca się promocją Republiki Czeskiej za granicą. Partnerem wystawy jest Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, które wydało publikację Dizajn na ziemiach czeskich 1900-2000, będącą pierwszym tak kompleksowym podsumowaniem stulecia czeskiego projektowania.

Czas:  codziennie 27.04-11.05.2018, godz. 10.00-17.00
Miejsce: Zamek Cieszyn, ul. Zamkowa 3abc
Wernisaż: 28.04.2018, godz. 16.00
wstęp wolny

 

Adam Sikora, wystawa Fish

Wystawa Fish nawiązuje do poprzedniej ekspozycji zatytułowanej Nigredo, która odwołując się do filmu Powrót Giganta, była wizualną interpretacją pojęcia „nigredo”. Cykl Fish zainspirowała tymczasem symbolika ryby, która reprezentuje podświadomą część naszej struktury psychicznej. Wystawa jest zatem zanurzeniem się w treści nieuświadomione, archetypy naszej cywilizacji osadzone w podświadomości. Oprócz motywu ryby pojawiającego się w psychoanalizie Freudowskiej i Jungowskiej w cyklu wykorzystano również religijne konotacje tego symbolu. W wierzeniach Sumerów ryba stanowiła łącznik pomiędzy ciemnym oceanem wieczności pod powierzchnią ziemi a światem realnym osadzonym w czasowości. Była przewodnikiem zmarłych, wypływała ze szczelin w ziemi, by zabrać ich dusze. Motyw szczeliny, pęknięcia i jamy jest podstawowym elementem cyklu. Fish relacjonuje podróż ryby przez skamieniały krajobraz w celu odnalezienia zmarłego. Ujawnia też treści erotyczno-seksualne. Ryba bowiem odwołuje się także do sfery libido.

Miejsce: Zamek Cieszyn – Basteja (ul. Zamkowa 3a, Cieszyn)
Wernisaż: 28.04.2018, godz. 16.30
wstęp wolny

 

Glasstosteron, wystawa szkła

Wystawa prezentuje twórczość 14 artystów tworzących w szkle: Andrzeja Kucharskiego, Marcina Litwy, Mariusza Łabińskiego, Wojciecha Olecha, kuratora wystawy Kazimierza Pawlaka, Wojciecha Peszki, Janusza Robaszewskiego, Czesława Roszkowskiego, Stanisława Soboty, Grzegorza Staniszewskiego, Tomasza Urbanowicza, Ryszarda Więckowskiego, Igora Wójcika i Macieja Zaborskiego. Każdy z uczestników przygotował prace wykonane w szkle własną techniką. Zaproszeni do projektu artyści stworzyli obiekty wyraziste w formie, często zawierające erotyczny podtekst. Wystawa zachęca do poszukiwania w przedstawionych dziełach drapieżności struktur czy mrocznych płaszczyzn, optycznego ciężaru materii, a także delikatności zewnętrznych i wewnętrznych reliefów.

Miejsce: UL Kultury – Pracownia Dobrych Praktyk (ul. Srebrna 1, Cieszyn)
Finisaż: 2.05.2018, godz. 17.00
wstęp wolny

 

Organizator: Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych

Współorganizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Ośrodek Kultury i Sztuki we WrocławiuTwój Vincent

Na malarską animację Twój Vincent Doroty Kobieli i Hugh Welchmana składa się z ok. 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Scenariusz, napisany przez reżyserkę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem, opowiada o życiu i śmierci genialnego artysty Vincenta van Gogha. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animacja Piotruś i wilk zdobyła Oscara w 2007 roku. Twój Vincent otrzymał m.in. Nagrodę Publiczności na festiwalu w Annecy, tytuł najlepszego filmu animowanego MFF w Szanghaju czy też Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszej Europejskiej Animacji. Podczas wystawy w Zamku Cieszyn zaprezentowanych zostanie 47 obrazów z kolekcji Wrocławia, m.in. obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu, portret Doroty Kobieli wykonany w technice van Gogha czy kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych, stworzony, by wybrać jedną tonację obowiązującą we wszystkich innych obrazach. 

Miejsce: Zamek Cieszyn (ul. Zamkowa 3a, Cieszyn)
Wernisaż: 28.04.2018, godz. 17.00
wstęp wolny

Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Wystawy Twój Vincert oraz Glasstosteron ofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Mural

Sercem Kina na Granicy są goście. To oni tworzą wyjątkową atmosferę imprezy. Wielu z nich wraca. Lubią nas i Cieszyn, dlatego uznaliśmy, że należy ślad ich pobytu ocalić od zapomnienia. Tak narodził się pomysł muralu. Szukaliśmy godnego miejsca. Jest nim lapidarium w Parku Pokoju. W tym miejscu przedstawiciele państw europejskich negocjowali warunki zawarcia pokoju cieszyńskiego, kończącego wojnę o sukcesję bawarską. Po jego podpisaniu w 1779 roku w budynku Sejmu Ziemskiego, w przypałacowym parku oraz przyległych doń ogrodach odbył się uroczysty bankiet, na który cieszyńskie mieszczki po raz pierwszy sprowadziły sobie modną garderobę z samego Wiednia. Nie wszystkich twórców udało się uwiecznić w tym roku, ale obiecujemy kontynuować dzieło. Obecnie mur należy do PSS Społem słynącego z kanapek cieszyńskich. Tak więc przeszłość łączy się z teraźniejszością, a film z  kuchnią!

dr Marek Głowacki (ur. 1983 w Zebrzydowicach) – autor muralu, adiunkt w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych konkursów. Brał udział w ponad 60 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą (w Niemczech, Czechach, Macedonii, Chinach, Australii). Oprócz rysunku uprawia również malarstwo oraz ilustrację i grafikę projektową. www.marekglowacki.com

Odsłonięcie muralu: 28.04.2018, godz. 12.00
Miejsce: Park Pokoju - Lapidarium (ul. B. Limanowskiego 8-23, Cieszyn)

 

PROJEKCJE TRANSGRANICZNE

Projekcje transgraniczne były częścią Kina na Granicy już wcześniej, w latach 2009-2012 (projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy transgranicznej Republika Czeska – Polska 2007-2013 jako część osi priorytetowej „Wsparcie współpracy lokalnych społeczności”). Projekcje były innowacją, nowoczesnym sposobem rozumienia projekcji filmowych, przypuszczalnie jedynym takim projektem w Europie. Podczas 20. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy pragniemy wrócić do sprawdzonej i cieszącej się ogromną popularnością formuły transgranicznego kina plenerowego. Mowa o seansach nad Olzą, podczas których projektor umiejscowiony jest na czeskiej stronie, a ekran po polskiej. Naszym celem jest przystosowanie przestrzeni miejskich obu miast do działań kulturalnych. Program:

- 28.04. (sobota), godz. 21.00, „Samotni” ( reż. David Ondříček)
- 29.04. (niedziela), godz. 21.00,  „Pod jednym dachem” ( reż. Jan Hřebejk )
- 30.04. (poniedziałek), godz. 21.00, „Pali się, moja panno” ( reż. Miloš Forman)
- 1.05. (wtorek), godz. 21.00 „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” ( reż. Mieczysław Jahoda, Janusz Rzeszewski)

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Partnerzy

Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy

Współfinansowanie

Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie

Patroni medialni

Patroni medialni Patroni medialni