Literatura na Granicy

 

Atrakcje programu Literatura na Granicy! Wszystko na żywo!!!

Gdzie najlepiej rozmawiać o literaturze polskiej, czeskiej i słowackiej, jak nie na granicy? Dlatego już przed paru laty zrodził się pomysł programu literackiego, który towarzyszyłby głównemu wątkowi Kina na Granicy. Ten rok miał być jednak szczególny w relacjach polsko-czeskich, bo literatury obu tych krajów zostały zaproszone w charakterze głównych, honorowych gości targów książki w Warszawie i Pradze, a towarzyszyć temu miały w Polsce i w Czechach dziesiątki mniejszych i większych imprez promocyjnych. Podstępny wirus pokrzyżował jednak wszystkie te plany, więc Literatura na Granicy będzie pierwszym spotkaniem na żywo polskich i czeskich pisarzy z ich czytelnikami.

Twórcą literackiego programu Kina na Granicy jest Andrzej S. Jagodziński. W  tych „granicznych” rozmowach  wezmą udział między innymi:  Karol Sidon  i o. Tomasz Dostatni, Josef Formánek  i Andrzej Jagodziński, Ivana Myšková i Vratislav Kadlec, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderować je będą: Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel i Piotr Paziński. Wzorem ubiegłego roku planujemy też widowiskowy pojedynek  tłumaczy, tym razem z dodatkowym smaczkiem – bo zmierzy się para małżeńska: Katarzyna Dudzic-Grabińska i Tomasz Grabiński, który sędziować ma Jan Stachowski.  Zaproponujemy również rozmowy o książkach: Zawrót głowy Darka FoksaTo nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach Michała Zabłockiego, Słowacja. Dzieje obojętności Martina M. Šimečki:  o poezji zmarłego przed miesiącem Petra Krála mówić będzie autor wydanego niedawno wyboru jego tekstów Zbigniew Machej, a bohaterem innego ze spotkań będzie wybitny reporter Paweł Smoleński. Tradycyjnie czeka nas także debata wyszehradzka: Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską?, w której m.in. wezmą udział prof. Joanna Goszczyńska (PL), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ).

I wreszcie cykl rozmów i spotkań dopełni koncert zespołu Pablopavo & Ludziki, w którym liderem jest śpiewający poeta Paweł Sołtys (PL).

 

Literacki Hyde Park

Tegoroczne czesko-polskie Targi Książki się nie odbyły, ale nic straconego! W ramach programu Literatura na Granicy proponujemy ich namiastkę: Literacki Hyde Park, gdzie każdy wydawca, tłumacz czy autor będzie mógł zaprezentować swoje nowości lub przekłady, które lada chwila doczekają się premiery. Hyde Park będzie otwarty codziennie od festiwalowej soboty do wtorku między 12.00 a 13.00. Zapraszamy tych, którzy chcą zaprezentować swoje książki i tych, którzy chcą wiedzieć, co w trawie piszczy na polsko-czeskim rynku wydawniczym!

 

Harmonogram:                              

21.08. 2020 piątek

16.00 Cieszyn, Kornel i Przyjaciele – Prezentacja polskiego tomu Petra Krála: Zbigniew Machej, Andrzej S. Jagodziński

22.08.2020 sobota

12.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Literacki Hyde Park

13.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – debata wyszehradzka: Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską?; Julia Różewicz(PL), István Vörös, László Szigeti (HU), Martin M. Šimečka (SK), Petr Minářik (CZ); moderator Joanna Goszczyńska (PL)

16.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – prezentacja antologii poezji filmowej Zawrót głowy: Zbigniew Machej i Darek Foks

18.00 Rozmowa Teresy Drozdy z Istvánem Vörösem   

23.08.2020 niedziela

12.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Literacki Hyde Park

13.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – prezentacja książki Słowacja. Dzieje obojętności: Martin M. Šimečka, A. S. Jagodziński, Łukasz Grzesiczak

16.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Rozmowy polsko-czeskie: Petra Hůlová i Krzysztof Varga; moderator Anna Maślanka

18.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Czytanie na Granicy: Jerzy Kronhold

24.08.2020 poniedziałek

12.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Literacki Hyde Park

13.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Rozmowy polsko-czeskie: Karol Sidon i o. Tomasz Dostatni; moderator Piotr Paziński;

16.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Rozmowy polsko-czeskie: Josef Formánek i Andrzej Jagodziński; moderator Teresa Drozda

18.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – prezentacja książki To nie jest rajszkice o współczesnych Czechach: Michał Zabłocki i Łukasz Grzesiczak

25.08.2020 wtorek

12.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Literacki Hyde Park

13.00 Cieszyn, Pojedynek tłumaczy: Katarzyna Dudzic-Grabińska i Tomasz Grabiński; sędzia Jan Stachowski

16.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Rozmowy polsko-czeskie: Ivana Myšková i Vratislav Kadlec; moderator Agata Wróbel

18.00 Cieszyn, Dziedziniec Muzeum – Rozmowa Teresy Drozdy z Pawłem Smoleńskim

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. 

 

Organizatorzy

Współorganizatorzy