Aktualności

Zobacz wszystkie
Cykl tematyczny Kino/Teatr 09 Marca 2018

Cykl tematyczny Kino/Teatr

Przygotowujemy już dla Was opisy filmów, które wkrótce pojawią się na naszej stronie. Tymczasem prezentujemy tytuły z kolejnego cyklu, poświęconego związkom kina i teatru.

Do cyklu „Kino/Teatr” wybraliśmy znakomite artystycznie dzieła, które w różny sposób portretują przenikanie się tych dwóch różnych światów. Wśród propozycji z polskiej kinematografii znalazła się „Kobieta w kapeluszu” Stanisława Różewicza, historia początkującej aktorki, która rezygnuje z kariery filmowej, aby zdobyć pierwszoplanową rolę w teatrze. Nie mogło zabraknąć też „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, kręconej częściowo w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza, będącym jednym z obiektów festiwalowych Kina na Granicy. Za teatralne kulisy w swoim debiucie z 1978 roku zajrzała też Agnieszka Holland. Jej „Aktorzy prowincjonalni” to opowieść o zespole teatralnym z prowincji, którego przygotowania do wystawienia dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wyzwolenie” zaburza przyjazd młodego reżysera ze stolicy. Holland do napisania scenariusza zainspirowały osobiste doświadczenia, jako początkująca reżyserka rozpoczynała karierę od pracy w teatrze w Gorzowie Wielkopolskim.

O przygotowaniach do spektaklu opowiadają również „Bracia Karamazow” Petra Zelenki, twórcy filmowego, a zarazem reżysera i dramaturga teatralnego. Ma on na swoim koncie m.in. takie sztuki, jak „Teremin”, czy „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” zrealizowane w Teatrze Dejvickim. „Bracia Karamazov” w reżyserii Zelenki opierają się na ciekawym zabiegu inscenizacyjnym, akcja filmu rozgrywa się w krakowskiej Nowej Hucie, do której przyjeżdża grupa aktorów, by w postindustrialnej przestrzeni wystawić słynną powieść Dostojewskiego. W tej nietypowej ekranizacji w jedną z głównych ról wcielił się bohater tegorocznej retrospektywy – Ivan Trojan. Co ciekawe, za obiekt zdjęciowy posłużyła filmowcom tak naprawdę huta w czeskim Hrádku. Oprócz filmu Zelenki chcemy Wam przypomnieć także obsypanego Oscarami „Amadeusza” Miloša Formana, czy kryminalną komedię Jiříego Menzla „Zbrodnia w nocnym klubie” z aktorskim udziałem oraz piosenkami Jiříego Suchego i Jiříego Šlitra z Teatru Semafor.

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy