Aktualności

Zobacz wszystkie
Czechy i Polska na krótkich listach oscarowych 23 grudnia 2019

Czechy i Polska na krótkich listach oscarowych

Duży sukces polskiego i czeskiego kina! Zarówno kandydat z Polski, jak i Czech dostali się na krótką listę oscarową w kategorii „najlepszy międzynarodowy film pełnometrażowy”. Czeski obraz odniósł też sukces w kategorii „krótki film animowany”.

Dwa miesiące temu donosiliśmy o poważnej konkurencji, z którą zmierzyć się będą musieli polski i czeski kandydat do Oscara w kategorii „najlepszy międzynarodowy film pełnometrażowy” . Do oscarowego wyścigu zgłoszono bowiem w tym roku rekordową liczbę 93 filmów.

Oba obrazy – Boże Ciało Jana Komasy i Malowany ptak Václava Marhoula – poradziły sobie jednak świetnie. Obydwa trafiły do ścisłego grona dziesięciu najlepszych kandydatów. W ostatecznej rozgrywce o Oscara zmierzą się m.in. z takimi filmami jak Ból i blask Pedra Almodóvara (Hiszpania) czy doskonale przyjęty Parasite Joon-ho Bonga (Korea Południowa).

Drugi czeski film w walce o Oscara

Czesi mogą się również poszczycić sukcesem w kategorii „krótki film animowany”. Na krótkiej liście oscarowej w tej kategorii znalazła się kukiełkowa animacja Dcera (Córka) Darii Kaščejevovej, studentki praskiego FAMU.

Dcera otrzymała już kilka ważnych wyróżnień – między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz festiwalu Fantoche w Szwajcarii. Reżyserka odebrała za niego również nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, nazywaną studenckim Oscarem. Teraz powalczy o najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata filmowego.

Piątkę nominowanych poznamy 13 stycznia

Ścisłe grono nominowanych – pięciu w każdej kategorii – ogłoszone zostanie 13 stycznia. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się natomiast 9 lutego. Mocno trzymamy kciuki za polskich i czeskich kandydatów.

[Anna Maślanka]
Zdjęcie główne: theglobalpanorama_Foter.com_CC BY-SA

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współfinansowanie

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni medialni