Aktualności

Zobacz wszystkie
Harvey Keitel kręci w Czechach 10 Listopada 2017

Harvey Keitel kręci w Czechach

Amerykański gwiazdor zagra jedną z epizodycznych ról w ekranizacji kontrowersyjnej powieści „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego. Film reżyseruje Václav Marhoul.

Tym razem nie chodzi jednak o kolejną hollywoodzką superprodukcję kręconą na Barrandovie, lecz o długoletni projekt Václava Marhoula, który powstaje w czesko-słowacko-ukraińsko-polskiej koprodukcji. Prawa do ekranizacji „Malowanego ptaka” („Nabarvené ptáče”) reżyser nabył już w 2010 roku, w kolejnych latach pracował w sumie aż nad 17 wersjami scenariusza. W 2013 roku został wyróżniony na Festiwalu Filmowym w Cannes nagrodą ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Zdjęcia rozpoczęły się w marcu tego roku.

Film będzie adaptacją przetłumaczonej na kilkadziesiąt języków głośnej powieści Jerzego Kosińskiego (ur. 1933 w Łodzi, zm. 1991 w Nowym Jorku). Autor opisał w niej losy małego żydowskiego chłopca, który w 1939 roku zostaje wysłany przez rodziców na wieś, aby przeżył w ten sposób piekło wojny. Na prowincji spotyka go jednak wrogość i odtrącenie. Wydana w latach 60. w Stanach Zjednoczonych powieść wzbudziła spore kontrowersje. Dopiero pod wpływem ostrej krytyki Kosiński ogłosił, że „Malowany ptak” nie jest autobiografią.

Marhoulowi udało się zgromadzić na planie filmowym międzynarodową ekipę. Zagrają m.in. popularny szwedzki aktor Stellan Skarsgård („Duchy Goi”, „Borg/McEnroe”), Udo Kier oraz Lech Dyblik, znany z filmów Wojciecha Smarzowskiego. W głównej roli wystąpi dziewięcioletni Petr Kotlár. Prawdziwą sensacją okazał się jednak angaż Harveya Keitela („Pulp Fiction”, „Młodość”). Przylot aktora do Pragi zaplanowano na czwartek 9 listopada, niemal prosto z planu najnowszego filmu Martina Scorsese „The Irishman”. Nie będzie to jego pierwsza wizyta w Czechach, wcześniej był już kilkakrotnie gościem festiwalu w Karlowych Warach. Keitel weźmie udział w 5 dniach zdjęciowych realizowanych w okolicach Czeskiego Krumlova i Hartmanic, w „Malowanym ptaku” wcieli się w postać katolickiego księdza.

Film Marhoula zaskakuje także realizacyjnym rozmachem, jego budżet wynosi około 160 mln koron czeskich, przewidzianych jest aż 105 dni zdjęciowych, a czarno białe zdjęcia realizowane są na taśmie 35mm w formacie Cinemascope. Ostatni klaps padnie w czerwcu 2018 roku w polskich Świebodzicach. Światowa premiera zaplanowana jest na maj 2019 roku, do czeskich kin film miałby trafić we wrześniu tego samego roku.

Mikołaj Góralik

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Sponsor główny

Współfinansowanie

Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie

Sponsorzy

Partnerzy główni

Partnerzy główni Partnerzy główni Partnerzy główni

Partnerzy

Współpraca

Patroni medialni

Patroni medialni Patroni medialni