Aktualności

Zobacz wszystkie
Kwestionariusz Kina na Granicy: Petra Hůlová 28 grudnia 2019

Kwestionariusz Kina na Granicy: Petra Hůlová

W którym polskim aktorze kochała się jako nastolatka czeska pisarka Petra Hůlová? Kto sprawił, że postanowiła nauczyć się polskiego? I jak wspomina swoją pierwszą podróż do Polski? Zapraszamy na pierwszy odcinek kwestionariusza Kina na Granicy, w którym przepytujemy gościa z Czech.

1. Co najbardziej lubi Pani w polskiej kulturze? Jak się Pani kojarzy?

Polska kultura to dla mnie przede wszystkim literatura i kino. Przyznaję, że niespecjalnie znam się na przykład na polskiej muzyce.

2. Jaki jest Pani ulubiony polski film lub książka?

Lubię nowe polskie filmy, ostatnio podobały mi się na przykład Ostatnia rodzina Jana Matuszyńskiego, Twarz Małgorzaty Szumowskiej i Serce miłości Łukasza Rondudy. Dawniej, kiedy byłam młoda, ważne były dla mnie dzieła Kieślowskiego i Wajdy. Poza tym jako nastolatka razem z koleżanką kochałam się w Bogusławie Lindzie, oglądałyśmy wszystkie filmy, w których grał [śmiech].

Jeśli chodzi o polską literaturę, moje pierwsze spotkanie z nią nastąpiło za sprawą człowieka, o którym już mało kto dziś pamięta. Kilkanaście lat temu popełnił samobójstwo. Mirek Nahacz. Spotkaliśmy się w roku 2005 na stypendium w Niemczech, mieliśmy obok siebie pracownie. Dużo czasu wtedy spędziliśmy razem, zaprzyjaźniliśmy się, potem Mirek odwiedził mnie nawet w Pradze. To chyba głównie dzięki niemu zaczęłam się uczyć języka polskiego.

Z innych autorów czytałam też Dorotę Masłowską, Sylwię Chutnik, Justynę Bargielską, tę poetkę – bardzo podobały mi się jej wiersze! Znam też oczywiście książki Stasiuka. Z klasyki natomiast ważny był dla mnie Gombrowicz.

3. Jaki ma Pani kontakt z Polską? Jak wspomina Pani jego początki?

Zupełne początki to czasy liceum – kiedy miałam 17 lat, razem z koleżanką pojechałyśmy autostopem nad morze, do Gdańska. Bardzo dobrze tę podróż wspominam, poznałyśmy wtedy mnóstwo wspaniałych ludzi.

Obydwie zakochałyśmy się wtedy w Polsce. Ona mieszka teraz w Warszawie, wyszła za mąż za Polaka, a ja do dziś bardzo chętnie tu przyjeżdżam. Nie tylko w związku z promocją moich książek, ale tak po prostu – w te wakacje na przykład spędziłam razem z dziećmi tydzień na Helu. Lubię do Polski wracać.

Kwestionariusz Kina na Granicy to cykl, w ramach którego przepytujemy ludzi kultury z obu stron polsko-czeskiej granicy. Polaków pytamy o czeską kulturę, zaś Czechów i Słowaków – o polską. Każdy z naszych gości otrzymuje te same pytania.

[Wysłuchała i spisała: Anna Maślanka]

Fot. Ondřej Lipár / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy