Aktualności

Zobacz wszystkie
Laureatka studenckiego Oscara 09 lutego 2018

Laureatka studenckiego Oscara

W tegorocznym programie wśród kinowych nowości nie zabraknie też czesko-amerykańskiego krótkometrażowego filmu „Kdo je kdo v mykologii” Marii Dvořákovej, nagrodzonego studenckim Oscarem.

Niezwykła jest historia jego powstania. Reżyserka przez ponad rok zbierała resztki 35mm taśmy, chcąc w ten tradycyjny sposób nakręcić „Kdo je kdo v mykologii” (2016). Większość materiału udało się kupić za niewielką cenę od ekipy produkcyjnej filmu „Child 44”, kręconego kilka lat temu w Pradze. Brakującą ilość taśmy filmowej Dvořáková zdobyła w Stanach Zjednoczonych, przewożąc ją dzięki pomocy przyjaciół i rodziny z powrotem do Czech, gdzie realizowała swoją krótkometrażową fabułę.

Obraz „Kdo je kdo v mykologii” w 2017 roku został nagrodzony studenckim Oscarem jako jeden z trzech tytułów w kategorii najlepszych studenckich filmów fabularnych. Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej były wręczane już po raz 44. W odbywającej się w 7. kategoriach rywalizacji wzięło udział łącznie ponad 1500 filmów ze szkół filmowych i uczelni wyższych z całego świata. Dotychczas studenckiego Oscara udało się zdobyć Czechom tylko raz, w 1989 roku otrzymał go Jan Svěrák za swój mockument „Ropojady”.

„Kdo je kdo v mykologii” opowiada historię młodego trębacza Tondy. Pewnego wieczoru podczas jego solowego wystąpienia, jedna z uczestniczek koncertu traci przytomność. Tonda decyduje się odwieźć ją do domu. W mieszkaniu kobiety jego uwagę przykuwa butelka wina. Gdy tylko ją otworzy, świat wokół niego zmienia się nie do poznania…

- Już od dzieciństwa fascynowały mnie filmy, które za pomocą trików i iluzji tworzyły dla widzów wspaniałe widowisko. Chciałam opowiedzieć historię, która co prawda rozgrywa się w małym pomieszczeniu, ale jednocześnie chodzi o największą przygodę, jaką można sobie wyobrazić - mówi reżyserka.

Marie Dvořáková po ukończeniu praskiej FAMU studiowała reżyserię w School of the Arts w Nowym Jorku. Obecnie pracuje za Oceanem jako dyrektorka programowa Czeskiego Centrum. Jej krótkometrażowe fabuły oraz dokumenty zyskały szereg wyróżnień na największych światowych festiwalach filmowych.

 

Mikołaj Góralik

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Partnerzy

Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy

Współfinansowanie

Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie

Patroni medialni

Patroni medialni Patroni medialni