Aktualności

Zobacz wszystkie
Laureatka studenckiego Oscara 09 Lutego 2018

Laureatka studenckiego Oscara

W tegorocznym programie wśród kinowych nowości nie zabraknie też czesko-amerykańskiego krótkometrażowego filmu „Kdo je kdo v mykologii” Marii Dvořákovej, nagrodzonego studenckim Oscarem.

Niezwykła jest historia jego powstania. Reżyserka przez ponad rok zbierała resztki 35mm taśmy, chcąc w ten tradycyjny sposób nakręcić „Kdo je kdo v mykologii” (2016). Większość materiału udało się kupić za niewielką cenę od ekipy produkcyjnej filmu „Child 44”, kręconego kilka lat temu w Pradze. Brakującą ilość taśmy filmowej Dvořáková zdobyła w Stanach Zjednoczonych, przewożąc ją dzięki pomocy przyjaciół i rodziny z powrotem do Czech, gdzie realizowała swoją krótkometrażową fabułę.

Obraz „Kdo je kdo v mykologii” w 2017 roku został nagrodzony studenckim Oscarem jako jeden z trzech tytułów w kategorii najlepszych studenckich filmów fabularnych. Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej były wręczane już po raz 44. W odbywającej się w 7. kategoriach rywalizacji wzięło udział łącznie ponad 1500 filmów ze szkół filmowych i uczelni wyższych z całego świata. Dotychczas studenckiego Oscara udało się zdobyć Czechom tylko raz, w 1989 roku otrzymał go Jan Svěrák za swój mockument „Ropojady”.

„Kdo je kdo v mykologii” opowiada historię młodego trębacza Tondy. Pewnego wieczoru podczas jego solowego wystąpienia, jedna z uczestniczek koncertu traci przytomność. Tonda decyduje się odwieźć ją do domu. W mieszkaniu kobiety jego uwagę przykuwa butelka wina. Gdy tylko ją otworzy, świat wokół niego zmienia się nie do poznania…

- Już od dzieciństwa fascynowały mnie filmy, które za pomocą trików i iluzji tworzyły dla widzów wspaniałe widowisko. Chciałam opowiedzieć historię, która co prawda rozgrywa się w małym pomieszczeniu, ale jednocześnie chodzi o największą przygodę, jaką można sobie wyobrazić - mówi reżyserka.

Marie Dvořáková po ukończeniu praskiej FAMU studiowała reżyserię w School of the Arts w Nowym Jorku. Obecnie pracuje za Oceanem jako dyrektorka programowa Czeskiego Centrum. Jej krótkometrażowe fabuły oraz dokumenty zyskały szereg wyróżnień na największych światowych festiwalach filmowych.

 

Mikołaj Góralik

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy