Aktualności

Zobacz wszystkie
Nagroda Czeskich Krytyków Filmowych: nominacje! 09 stycznia 2020

Nagroda Czeskich Krytyków Filmowych: nominacje!

Czescy krytycy zadecydowali. Rozliczeniowy film drogi „Staříci” (Staruszkowie) oraz gorzka komedia „Vlastníci” (Właściciele) otrzymały w tym roku najwięcej nominacji do Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych za rok 2019. O statuetkę walczyć będzie również czeski kandydat do Oscara, „Nabarvené ptáče” (Malowany ptak). Wszystkie trzy nominowane filmy pokażemy na najbliższej edycji Kina na Granicy.

Wyboru dokonało pięćdziesięciu krytyków ze Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych. Vlastníci, filmowy debiut Jiřiego Havelki, oraz Staříci w reżyserii duetu Martin Dušek i Ondřej Provazník otrzymali po pięć nominacji. Czterech nominacji doczekał się natomiast czeski kandydat do Oscara – Nabarvené ptáče Václava Marhoula.

Gorzka satyra, kino rozliczeniowe i oscarowa ekranizacja

Vlastníci walczyć będą nie tylko o nagrodę dla najlepszego filmu, ale również za reżyserię, scenariusz, najlepszą rolę żeńską oraz odkrycie roku. Film znalazł się w naszych najnowszych poleceniach czeskich premier – dyrektor Martin Novosad pisał o nim, że to powrót do czeskiej komedii satyrycznej, w kąśliwy sposób prezentującej czeską mentalność. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie zebrania wspólnoty mieszkaniowej w pewnym domu w Pradze.

Staříci nominowani zostali w kategorii najlepszy film, reżyseria i scenariusz, a prócz tego nominacji doczekali się obydwaj odtwórcy głównych ról – Ladislav Mrkvička i Jiří Schmitzer. Obraz opowiada o dwójce starszych mężczyzn, którzy wyruszają w podróż, by własnymi rękami wymierzyć sprawiedliwość dawnemu komunistycznemu prokuratorowi, który po zmianie ustroju nie został ukarany przez władze.

Nabarvené ptáče, czyli Malowany ptak na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego, otrzymał nominacje za najlepszy film, reżyserię oraz za dokonania audiowizualne: zdjęcia i scenografię. Obecnie obraz walczy też o Oscara – udało mu się pokonać kilkudziesięciu rywali i trafić na krótką listę oscarową.

Poza kinem – animacja i seriale

Wśród nominowanych do Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych znalazło się jeszcze jedno dzieło z szansą na tegorocznego Oscara – kukiełkowa animacja Dcera (Córka) Darii Kaščejevovej. Film zdobył nominację w kategoriach „odkrycie roku” oraz „poza kinem”. W tej ostatniej walczyć będzie z dwoma serialami – komediowym Most! oraz szpiegowsko-społeczno-politycznym Bez vědomí (Nieświadomi), wyprodukowanym przez HBO i dostępnym również dla polskich widzów.

Pełną listę nominowanych do Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych znaleźć można na stronie Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych. Zwycięzców poznamy 1 lutego. Zainteresowanych zapraszamy zaś na najbliższą edycję Kina na Granicy, gdzie obejrzeć można będzie zarówno wszystkie trzy obrazy nominowane w kategorii najlepszy film, jak i animację Dcera.

[Anna Maślanka]
[Zdjęcie główne: kadr z filmu
Staříci. Fot. Cinemart]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy