Aktualności

Zobacz wszystkie
Najlepsze filmy studentów FAMU 29 Listopada 2017

Najlepsze filmy studentów FAMU

Festiwal FAMUfest wyłonił najlepsze filmy studentów praskiej uczelni. Najwięcej nagród otrzymał „Brud” Terezy Nvotovej, który pokazaliśmy podczas 19. edycji Kina na Granicy.

Najlepszym tegorocznym filmem, zrealizowanym przy wsparciu FAMU, okazał się pełnometrażowy debiut fabularny Terezy Nvotovej. „Brud” miał swoją światową premierę podczas festiwalu w Rotterdamie, którego założeniem jest odkrywanie młodych talentów. Słowacka reżyserka w opartej na faktach historii opowiada o traumatycznych przeżyciach 17-letniej ofiary gwałtu, która trafia na oddział psychiatrii dziecięcej. Nvotová zamiast sensacji z pierwszych stron gazet starała się zgłębić wewnętrzny świat bohaterki i pokazać intymny proces wyzwalania się z tytułowego brudu. W główną postać Leny wcieliła się Dominika Morávková-Zeleníková (wcześniej podobną wymagającą rolę zagrała w filmie „Piórko” Lucii i Petra Klein Svobodów). Podczas festiwalu FAMUfest „Brud” doceniono również za zdjęcia autorstwa Marka Dvořáka oraz za scenariusz.

Nagrodę publiczności otrzymał krótkometrażowy „Bo Hai”, czyli „ojciec Hai” w reżyserii Dužan Duonga. Film jest ciekawym portretem wietnamskiej społeczności żyjącej w Czechach. To opowieść o relacji starszej generacji Wietnamczyków i ich dzieci, coraz mocniej zasymilowanych z czeskim społeczeństwem. Rozmawiając w ojczystym języku wplatają czeskie słowa, kultywują rodzinne zwyczaje, ale niewiele wiedzą o kraju swych przodków. Głównym bohaterem jest młody Wietnamczyk, dla którego praca w rodzinnym sklepie spożywczym jest powodem do wstydu. Chłopak nie potrafi dostosować się do surowych zasad ojca, drobny incydent odmienia jednak ich wzajemne relacje. Autorem filmu jest urodzony w Hanoi, lecz żyjący w Czechach Duong, który otrzymał także wyróżnienie za najlepszą reżyserię filmu fabularnego. Co ciekawe, wcześniej „Bo Hai” rywalizował w sekcji „Czeska radość” festiwalu w Jihlavie w kategorii filmów dokumentalnych.

Bo Hai

Wśród pozostałych laureatów FAMUfestu warto zwrócić uwagę na etiudę „Stavědlo 1.” Marie-Magdaleny Kochovej, wyróżnioną Nagrodą im. Aramisova dla najlepszego filmu studenta I roku. To czarno-biały dokument o zwrotniczych pracujących w małej stróżówce w dzielnicy Praga Smichov. Reżyserce z niemal z Hrabalowskim zacięciem udało się uchwycić ich codzienną rutynę. Niewiele się tu dzieje, więc nieopodal torów zajmują się uprawą warzyw i owoców, wiedzą, że modernizacja kolei przyniesie rychły koniec ich zawodu, jednak zanim to nastąpi beztrosko korzystają z uroków życia w tej cichej oazie w samym centrum ruchliwego miasta. Film Adama Rybanskiego „Přátelské setkání nad sportem” nagrodzono za najlepszy dźwięk. To stylizowana na dokument dowcipna opowieść o lokalnym turnieju futnetu, czyli siatkonogi, zapoczątkowanego w Czechach i do dziś popularnego sportu. Za reżyserię najlepszego dokumentu doceniono tegorocznego zwycięzcę festiwalu w Jihlavie - „Český žurnál - Hranice práce” Apoleny Rychlíkovej.

Mikołaj Góralik

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Główny partner medialny

Główny partner medialny

Partnerzy główni

Partnerzy główni Partnerzy główni Partnerzy główni