Aktualności

Zobacz wszystkie
22 kwietnia 2019

70 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Ulica Chełmska 21, ten legendarny adres w Warszawie znają wszyscy miłośnicy polskiego kina. Mieści się tam Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, obecnie największy ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Z okazji 70-lecia tej instytucji przypominamy jej historię.

WFDiF została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stała się ważnym ośrodkiem także dla filmu fabularnego. W Wytwórni powstały słynne filmy dokumentalne, m.in. legendarna „czarna seria” polskiego dokumentu, a swoje filmy realizowali najważniejsi polscy dokumentaliści, m.in. Krzysztof Kieślowski, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Marcel Łoziński, Władysław Ślesicki i wielu innych. W halach, laboratoriach i w montażowniach Wytwórni powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana czy Krzysztofa Zanussiego, gościa tegorocznego przeglądu Kina na Granicy.

Obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To tu powstały takie tytuły jak „7 uczuć” Marka Koterskiego, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Autsajder” Adama Sikory, „Ogród Luizy” Macieja Wojtyszko czy „Odnajdę cię” Beaty Dzianowicz – wszystkie pokażemy w tym roku w Cieszynie. Jednym z najnowszych projektów realizowanych w Wytwórni jest „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego.

Wytwórnia to także miejsce szczególnie przyjazne debiutantom. Wyprodukowane przez WFDiF debiuty zdobywają serca polskich i zagranicznych widzów i obsypywane są nagrodami na całym świecie.
Wśród kilkunastu debiutów, jakie powstały w WFDiF w ostatnich latach są: „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, czy wspomniane fabularne debiuty „Odnajdę cię” Dzianowicz i „Autsajder” Sikory. Wytwórnia jako koproducent wspiera dziesiątki produkcji filmowych, także debiutanckich, odnoszących sukcesy frekwencyjne i artystyczne.

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współfinansowanie

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni medialni