Aktualności

Zobacz wszystkie
Światowe premiery polskich filmów podczas Kina na Granicy 02 Marca 2018

Światowe premiery polskich filmów podczas Kina na Granicy

W Cieszynie zobaczymy m.in. „Warany z Komodo”, filmowy debiut Michała Borczucha, laureata „Paszportu Polityki” w dziedzinie teatru.

– Jestem szczególnie dumny i szczęśliwy, że podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się kilka światowych premier ważnych dla mnie polskich filmów, które – jestem o tym przekonany – będą szeroko komentowanymi wydarzeniami sezonu – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy festiwalu.

„Warany z Komodo" to film oparty na dwóch równoległych historiach. Pierwsza koncentruje się na dokumentalnej obserwacji grupy autystycznych dorosłych mieszkających na Farmie Życia (centrum terapii pod Krakowem). Druga to opowieść o młodych rodzicach Agacie i Franku, którzy chcą złożyć swojego syna w ofierze. Bohaterów poznajemy poprzez zwyczajne codzienne życie, pracę jaką wykonują i codzienne zachowania. W tym samym czasie teatralizowana historia Agaty i Franka prowadzi nas do biura prawniczki, gdzie zadajemy sobie pytanie, czym jest ofiara w świeckim świecie. Film podąża za tym zderzeniem intymnego portretu osób niepełnosprawnych z niewygodną ludzką fantazją, celowo nie szukając wyjścia z paradoksów, które się pojawiają.

Borczuch w "Waranach..." zderza sacrum choroby z profanum życia – mówi Maciejewski. – Czyni to w sposób zagadkowy i fascynujący. Kino rozmawia z teatrem, a teatr z dokumentem. Borczuch dialoguje z Caouettem, wczesnym Van Santem i z samym sobą.

 W Cieszynie pojawią się twórcy filmu z reżyserem i scenarzystą na czele. Michałowi  Borczuchowi towarzyszyć będą odtwórcy głównych ról – Dominika Biernat i Krzysztof Zarzecki – oraz montażystka Beata Walentowska.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Trwa przedsprzedaż karnetów. Do 31 marca siedmiodniowa wejściówka kosztuje 160 zł. Do zakupów w przedsprzedaży dołączany jest pakiet startowy – katalog, koszulka i torba. Na naszej stronie internetowej są też dostępne formularze zgłoszeniowe dla mediów oraz dla wolontariuszy.

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy