Aktualności

Zobacz wszystkie
Światowe premiery polskich filmów podczas Kina na Granicy 02 Marca 2018

Światowe premiery polskich filmów podczas Kina na Granicy

W Cieszynie zobaczymy m.in. „Warany z Komodo”, filmowy debiut Michała Borczucha, laureata „Paszportu Polityki” w dziedzinie teatru.

– Jestem szczególnie dumny i szczęśliwy, że podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się kilka światowych premier ważnych dla mnie polskich filmów, które – jestem o tym przekonany – będą szeroko komentowanymi wydarzeniami sezonu – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy festiwalu.

„Warany z Komodo" to film oparty na dwóch równoległych historiach. Pierwsza koncentruje się na dokumentalnej obserwacji grupy autystycznych dorosłych mieszkających na Farmie Życia (centrum terapii pod Krakowem). Druga to opowieść o młodych rodzicach Agacie i Franku, którzy chcą złożyć swojego syna w ofierze. Bohaterów poznajemy poprzez zwyczajne codzienne życie, pracę jaką wykonują i codzienne zachowania. W tym samym czasie teatralizowana historia Agaty i Franka prowadzi nas do biura prawniczki, gdzie zadajemy sobie pytanie, czym jest ofiara w świeckim świecie. Film podąża za tym zderzeniem intymnego portretu osób niepełnosprawnych z niewygodną ludzką fantazją, celowo nie szukając wyjścia z paradoksów, które się pojawiają.

Borczuch w "Waranach..." zderza sacrum choroby z profanum życia – mówi Maciejewski. – Czyni to w sposób zagadkowy i fascynujący. Kino rozmawia z teatrem, a teatr z dokumentem. Borczuch dialoguje z Caouettem, wczesnym Van Santem i z samym sobą.

 W Cieszynie pojawią się twórcy filmu z reżyserem i scenarzystą na czele. Michałowi  Borczuchowi towarzyszyć będą odtwórcy głównych ról – Dominika Biernat i Krzysztof Zarzecki – oraz montażystka Beata Walentowska.

Jubileuszowa edycja Kina na Granicy potrwa aż siedem dni – od 27 kwietnia do 3 maja. Trwa przedsprzedaż karnetów. Do 31 marca siedmiodniowa wejściówka kosztuje 160 zł. Do zakupów w przedsprzedaży dołączany jest pakiet startowy – katalog, koszulka i torba. Na naszej stronie internetowej są też dostępne formularze zgłoszeniowe dla mediów oraz dla wolontariuszy.

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Główny partner medialny

Główny partner medialny

Partnerzy główni

Partnerzy główni Partnerzy główni Partnerzy główni