Aktualności

Zobacz wszystkie
27 stycznia 2019

Ujawniamy aktorską gwiazdę z Czeskiego Cieszyna

Talia Kina na Granicy powiększa się o kolejną mocną kartę. Bohaterem drugiej z aktorskich retrospektyw będzie pamiętny stryj Pepin z „Postrzyżyn” Jiříego Menzla, urodzony w Czeskim Cieszynie, znany w całych Czechach – Jaromír Hanzlík.

W 1966 roku został przyjęty do szkoły aktorskiej (DAMU), jednak nauki nie rozpoczął, od razu zyskując angaż w praskim Teatrze na Vinohradach, gdzie odegrał dziesiątki ról dramatycznych. Swój wszechstronny talent potwierdził także w kinie, mając na koncie występy zarówno w komediach, filmach historycznych jak i bajkach. Do najbardziej zapamiętanych ról Hanzlíka należy niewątpliwie kreacja Pepina z adaptacji hrabalowskich „Postrzyżyn“ w reżyserii Jiříego Menzla. U Menzla zagrał jeszcze trzykrotnie, w „Święcie przebiśniegu“, „Końcu starych czasów“ oraz ostatnim filmie reżysera – „Donšajni“.

Czescy a także polscy widzowie mogą pamiętać Hanzlíka z tytułowej roli w komedii Václava Vorlíčka „Jak utopić doktora Mraczka“ oraz popularnych seriali telwizyjnych doby normalizacji: „Szpital na peryferiach“ i „Kobieta za ladą“. Z kolei widzowie Kina na Granicy na pewno przypomną sobie jego niedawny występ w kryminale „Gangster Ka“ (2015, reż. Jan Pachl). W tym roku na ekrany kin w Czechach wchodzi film według scenariusza Hanzlíka – „Lato z gentelmenem“, który pierwotnie aktor chciał zrealizować razem z Jiřím Menzlem. Podczas spotkania Jaromíra Hanzlíka z festiwalową publicznością, krajan z zza Olzy na pewno chętnie podzieli się swoimi kolejnymi aktorskimi planami.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Patronat