Aktualności

Zobacz wszystkie
Wielka filmowa trylogia Hřebejka 16 Listopada 2017

Wielka filmowa trylogia Hřebejka

W czwartek do kin w Czechach trafił trzeci w tym roku film duetu Hřebejk-Jarchovský. Trylogia „Zahradnictví” poprzedza wydarzenia z uwielbianej przez widzów komedii „Pelíšky”.

Filmowa saga „Zahradnictví”, którą Jan Hřebejk określa jako swój największy artystyczny projekt, opiera się na rodzinnej historii spisanej przez Petra Jarchovskiego. Akcja obejmuje lata 1939-1959 i rozgrywa się w przeddzień wydarzeń sportretowanych w kultowych już dziś „Pelíškach”. Każdy z filmów koncentruje się wokół postaci z innej gałęzi wielopokoleniowej rodziny i nakręcony został w odmiennej konwencji gatunkowej. Pierwsza część z podtytułem „Rodzinny przyjaciel” to wojenny melodramat, środkowa – „Dezerter”, jest dramatem, w ostatniej z nazwą „Zalotnik” dominują wątki komediowe. Jak zwykle u Hřebejka grają czołowi czescy aktorzy: Aňa Geislerová, Klára Melíšková, David Novotný, ale reżyser zaskoczył też kilkoma obsadowymi wyborami, proponując Ondřejowi Sokolowi i Jiříemu Macháčkowi role dramatyczne, wbrew ich dotychczasowemu emploi.

Zahradnictví: Rodinný přítel

Hřebejk po raz kolejny podejmuje wiodący temat swojej twórczości, przyglądając się jak epoka, w której przyszło żyć bohaterom, wpływa na ich losy i osobiste wybory. W „Musimy sobie pomagać” były to czasy II wojny światowej, w „Pupendo” lata 80. XX wieku, w najnowszym tryptyku reżyser śledzi protagonistów na przestrzeni kilku dekad. Choć krytycy filmowi zarzucają trylogii „Zahradnictví” zbyt wolne tempo i namnożenie pobocznych wątków – wszystkie trzy części trwają łącznie ponad 6 godzin – paradoksalnie format przypominający mini-serial jest największą siłą dzieła Hřebejka. Choć należące do trylogii filmy można oglądać niezależnie od siebie, to właśnie znajomość poprzednich części pozwala w pełni docenić zamiar twórców. Wszystkim bohaterom poświęcono wystarczającą ilość ekranowego czasu aby uchwycić ich charakterologiczną przemianę od pełnych ideałów młodzieńców, po postaci doświadczone latami życia w cieniu komunistycznego reżimu. Z wyjątkiem ról dziecięcych we wszystkich trzech filmach w poszczególnych członków rodziny wcielili się ci sami aktorzy. Fani dotychczasowych tragikomicznych historii sygnowanych autorskim podpisem Hřebejk-Jarchovský z pewnością nie będą rozczarowani.

Mikołaj Góralik

Powrót

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Główny partner medialny

Główny partner medialny

Współfinansowanie

Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie

Partnerzy główni

Partnerzy główni Partnerzy główni Partnerzy główni

Partnerzy

Partnerzy Partnerzy Partnerzy Partnerzy