Aktualności

Zobacz wszystkie
30 lipca 2019

Filmowy Most Przyjaźni

"Filmowy Most Przyjaźni” to wspólny projekt Stowarzyszenia Kultura na Granicy oraz Asocjacji Czeskich Klubów Filmowych organizujących od lat swoje festiwale filmowe - Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Letnią Filmową Szkołę w Uherskim Hradiště.

Partnerem projektu. jest Instytut Polski w Pradze, a celem - wspólna promocja  polskiego kina. Inauguracja projektu miała miejsce 29.04.2019 podczas Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Na spotkaniu organizatorów nawiązano kontakty z członkami klubów filmowych oraz wstępnie dokonano diagnozy ich potrzeb - w jaki sposób organizują swoje pokazy filmowe, jaką mają publiczność, jakie filmy ich interesują, jak liczna jest to grupa i jakie są możliwości promocji projektu w danym miejscu.
Kolejne spotkanie partnerów miało miejsce 3.07.2019 w Karlowych Warach, podczas KVIFF 2019.Najważniejszym elementem projektu jest polski program tegorocznej Letniej Filmowej  Szkoły ( Uherské Hradiště, 26.07- 4.08. 2019) - niekomercyjnego i niekonkursowego festiwalu o charakterze edukacyjnym. Publiczność stanowią nie tylko przedstawiciele klubów filmowych, lecz przede wszystkim młodzież, studenci, fani filmów, filmoznawcy oraz seniorzy. W programie  znajdzie się 14 polskich filmów i wszystkie poprzedzone będą prelekcjami.

Retrospektywa Grzegorza Królikiewicza:
Na wylot, 1972
Tańczący jastrząb, 1977
Zabicie ciotki, 1985
Przypadek Pekosińskiego, 1993
Sąsiady, 2015

Retrospektywa Lecha Majewsiego:
Wojaczek, 1999
Angelus, 2001
Szklane usta, 2006
Młyn i krzyż, 2011
Onirica – Psie Pole, 2014

Nowości:

Kler (Wojciech Smarzowski, 2018)
Wilkołak ( Adrian Panek, 2018)
Outsider (Adam Sikora, 2018)
Jeszcze dzień życia (Damian Nenow, Raúl de la Fuente, 2018)

W trakcie festiwalu realizowana będzie także promocja projektu i kolejne spotkanie partnerów z przedstawicielami klubów filmowych. Będzie się ono składać z dwóch części - oficjalnej, w ramach, której przedstawiony zostanie konkretny plan wydarzeń jesiennych i tytuły filmów oraz drugiej – nieformalnego spotkania otwartego, również dla innych gości festiwalu. W okresie sierpień – wrzesień br. kierownicy kin będą mogli zamawiać wybrane filmy i planować pokazy oraz prowadzone będą lokalne kampanie promocyjne. Następna część projektu trwać będzie od października do listopada, kiedy to zostanie przeprowadzonych szereg pokazów filmowych. Projekcje będą specjalnie przygotowane dla dwóch grup docelowych. Pierwszą będzie lokalna widownia (widzowie klubów filmowych w różnych czeskich miastach, a na wydarzenie składać się będą: pokaz filmowy, prelekcja, spotkania towarzyskie oraz część promocyjna z udziałem organizatorów. Wybór konkretnych filmów będzie zależał od kierowników klubów filmowych, którzy znają swoją publiczność.
Adresatem pozostałych wydarzeń będą studenci polonistyki i pracownicy uniwersytetów w trakcie Kongresu Polonistów, który będzie miał miejsce w dużych miastach. Imprezę przygotujemy wspólnie z Instytutem Polskim w Pradze.

Drugiej grupie docelowej zaproponujemy następujące filmy:
80 milionów (Waldemar Krzystek; 2011)
Jack Strong (Władysław Pasikowski; 2014)
Ekscentrycy (Janusz Majewski; 2016).Projekt „Filmowy Most Przyjaźni” jest współfinansowany ze środków Programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”, który był prowadzony w ramach Priorytetu 3, Schemat 3B, Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy