Aktualności

Zobacz wszystkie
Kino na Granicy upamiętni Václava Havla 20 lipca 2021

Kino na Granicy upamiętni Václava Havla

W 10 rocznicę śmierci czeskiego artysty i polityka Przegląd Filmowy Kino na Granicy planuje cykl wydarzeń poświęconych tej postaci. Jednych z jego akcentów będzie kolacja skomponowana z ulubionych przepisów Václava Havla - jedyne takie wydarzenia w Polsce.

- Chyba wszyscy wiedzą, że zmarły przed dziesięcioma laty prezydent Václav Havel był wybitnym dramatopisarzem i eseistą oraz że od połowy lat siedemdziesiątych powszechnie uznawano go za lidera czechosłowackiej opozycji demokratycznej. Wiele lat musiał spędzić w komunistycznych więzieniach. Niektórzy słyszeli też pewnie, że był fanem muzyki rockowej i przyjaźnił się z wieloma najwybitniejszymi artystami. Ale poza gronem najbliższych przyjaciół raczej niewiele osób ma świadomość, że Havel odnosił sukcesy także… w kuchni – mówi Andrzej S. Jagodziński-tłumacz i przyjaciel Havla. - A jednak to prawda: były czeski prezydent przez całe życie bardzo lubił gotować i gdy tylko miał czas, własnoręcznie przygotowywał posiłki dla swych gości. Był w tej dziedzinie co prawda amatorem, ale niezwykle zdolnym i kreatywnym. A to ogromnie istotne, bo w czasach komuny, wobec nieustannych braków rynkowych, gdy trudno było dostać czasem nawet podstawowe produkty, tylko wynalazczość mogła ratować kucharzy.

Jesienią 2019 roku przyjaciele byłego prezydenta z Biblioteki Václava Havla wydali w Pradze bogato ilustrowaną książkę „Havel od kuchni” zawierającą ponad 50 przepisów kucharskich Havla, ubarwionych ponadto pysznymi anegdotami. Po polsku książkę wydała w pod koniec zeszłego roku wrocławska oficyna Afera. W Cieszynie będzie okazja wypróbować kilka zawartych w niej havlowskich przepisów. Organizatorzy Przeglądu Kino na Granicy zapraszają na kolację wg Václava Havla.

Kolacja odbędzie się 31 lipca 2021 o godz. 19.00 w restauracji NA Rogu na cieszyńskim rynku. W menu znajdą się:

  • przystawka: Kanapki smarowane
  • zupa: Anula Gładka
  • danie główne: Gulasz federalny
  • deser: To białe w tym żółtym
    ... no i coś do popicia...

Koszt udziału w kolacji to 80 zł. Zapisy trwają do 26 lipca.
Należy pisać na adres: anna.ganczarczyk@kinonagranicy.pl

Inną atrakcją festiwalu będzie wystawa „Václav Havel – Polityka i sumienie”. Jej koncepcją jest ukazanie refleksji i przesłania Havla, zawartych w jego tekstach. Václav Havel najczęściej bywa określany jako czeski pisarz i dramaturg, tworzący w duchu teatru absurdu. Światową sławę i uznanie zyskał dzięki swojej dysydenckiej przeszłości i pełnieniu funkcji prezydenta. W dzisiejszych czasach jego wypowiedzi na temat wolności czy jej braku, podobnie jak apele oraz wskazówki co do tego, w którą stronę należy się udać, nabierają wyjątkowej aktualności.

- Fotografiom towarzyszą zarówno cytaty pochodzące z wypowiedzi Václava Havla, jak i te przybliżające ich kontekst. Wystawa właściwie skomponowała się trochę sama – jeśli ktoś zna teksty Havla, doskonale wie, po które fragmenty sięgnąć. Podczas przygotowania wystawy potrzebna była jednak pewna doza odwagi. Niektóre, nieco już zapomniane, refleksje Havla, przeniesione do dzisiejszego kontekstu, przemawiają bowiem wyjątkowo silnie. Havel często traktowany jest jako nieszkodliwy relikt przeszłości. A jednak wiele z tego, co napisał, porusza do dziś, a w niektórych przypadkach może nawet wywołać polityczny wstrząs – podkreśla Jan Hron, autor koncepcji i kurator wystawy.

 

Wystawę przygotowały wspólnie Czeskie Centra, Instytut Badania Reżimów Totalitarnych (ÚSTR) i fundacja Knihovna Václava Havla.

Organizatorzy Kina na Granicy zaplanowali też cykl pokazów filmowych pod hasłem Viva Havel – wybór 10 opowiadających o tej postaci dokumentów i filmów biograficznych. Widzowie zobaczą nawet film wyreżyserowany przez samego Havla, „Odejście” z 2011 roku.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Oficjalny partner logistyczny