Aktualności

Zobacz wszystkie
Pisarze na polsko-czeskiej granicy 24 lipca 2020

Pisarze na polsko-czeskiej granicy

Gdzie najlepiej rozmawiać o literaturze polskiej, czeskiej i słowackiej, jak nie na granicy? – pytamy. I zapraszamy Was na program literacki na tegorocznym Kinie na Granicy!

Pomysł programu literackiego towarzyszącego głównemu, filmowemu tematowi Przeglądu Kina na Granicy pojawił się już kilka lat temu. - Ten rok miał być szczególny w relacjach polsko-czeskich, bo literatury obu tych krajów zostały zaproszone w charakterze głównych, honorowych gości targów książki w Warszawie i Pradze. Uzupełniać to miały w Polsce i w Czechach dziesiątki mniejszych i większych imprez promocyjnych. Podstępny wirus pokrzyżował jednak wszystkie te plany, więc Literatura na Granicy będzie pierwszym spotkaniem na żywo polskich i czeskich pisarzy z ich czytelnikami. Wszystko to już w sierpniu – zapowiada Andrzej S. Jagodziński, autor programu sekcji.

W tych „granicznych” rozmowach wezmą udział między innymi: Karol Sidon i o.Tomasz Dostatni, Josef Formánek i Andrzej S. Jagodziński, Ivana Myšková i Vratislav Kadlec, Petra Hůlová i Krzysztof Varga, a moderować je będą: Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel i Piotr Paziński. Wzorem ubiegłego roku organizatorzy planują też widowiskowy pojedynek tłumaczy, podczas którego znani tłumacze niezależnie od siebie przetłumaczą ten sam tekst, ale przekład rywala poznają dopiero podczas jego publicznej lektury, czyli w tym samym momencie, co widzowie. Oceni ich sędzia i publiczność. Tym razem smaczkiem jest fakt, że zmierzy się para małżeńska: Katarzyna Dudzic-Grabińska i Tomasz Grabiński, którym sędziować ma Jan Stachowski.

Organizatorzy proponują również rozmowy o książkach Zawrót głowy Darka Foksa, To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach Michała Zabłockiego, Słowacja. Dzieje obojętności Martina M. Šimečki. O poezji zmarłego przed miesiącem Petra Krála mówić będzie autor wydanego niedawno wyboru jego tekstów Zbigniew Machej. Bohaterem innego ze spotkań będzie wybitny reporter Paweł Smoleński. Tradycyjnie uczestników czeka też debata wyszehradzka. Jej tegoroczny temat brzmi Dlaczego Środkowoeuropejczycy kochają literaturę czeską? Udział wezmą mi.in.: prof. Joanna Goszczyńska, Julia Różewicz (PL), Martin M. Šimečka (SK) i Petr Minářik (CZ), István Vörös, László Szigeti (HU).

Cykl rozmów i spotkań dopełni bardzo oczekiwany polsko-czeski koncert zespołów Krch-off Band i Pablopavo & Ludziki, których liderami są śpiewający literaci: J.H. Krchovský oraz Paweł Sołtys.

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy