Aktualności

Zobacz wszystkie
Premiera spotu 23. Kina na Granicy 14 lipca 2021

Premiera spotu 23. Kina na Granicy

Spot tegorocznej edycji, nawiązuje do ważnego punktu tegorocznego programu – jubileuszu Grupy Wyszehradzkiej, czyli cykli Wyszehradzkie komety i Wyszegrad non-fiction.

Spot nawiązuje do oprawy wizualnej tegorocznego Kina na Granicy. Przywołuje ona letnie niebo, na którym widzimy 30 gwiazd symbolizujących 30 lat, jakie upłynęły od powstania Grupy Wyszehradzkiej - zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami. Mija też ponad dwadzieścia od utworzenia Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. W tym czasie powstało wiele koprodukcji filmowych, będących owocem współpracy wymienionych czterech państw. Kino na Granicy pokaże ich wybór w cyklu Wyszehradzkie komety. Z kolei tegoroczny cykl cieszyńskich dyskusji o literaturze i reportażu nazwano Wyszegrad non-fiction.


Symbolika plakatu i spotu nawiązuje jednak także do letniej aury i wyczekiwanego od roku spotknia na granicy Polski i Czech. - Miniony rok był trudny - nie pozwolił nam poczuć cudownej atmosfery festiwalu, nie dał szansy na radosne, długie rozmowy z dawno niewidzianymi przyjaciółmi nad brzegiem Olzy. Niemniej uświadomił nam, jak ważne są bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i sama nadzieja na spotkanie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie podczas kolejnej edycji – dodaje Iwona Cichy, autorka plakatu i oprawy graficznej tegorocznego Przeglądu. – Kino na Granicy odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, a przecież właśnie wtedy możemy spoglądać ku rozgwieżdżonemu niebu i wypatrywać spadających gwiazd. Jasne smugi na niebie sprawiają, że szybko przypominamy sobie życzenia, na których spełnieniu najbardziej nam zależy. Jakie one są? Jest ich kilka, w tym jedno podstawowe, które, mamy nadzieję, się spełni. Do zobaczenia w sierpniu na Moście Przyjaźni!

Autorem spotu opartego o plakat Iwony Cichy jest Kacper Zamarło.

- Patrząc na plakat tegorocznej edycji Kina na Granicy widzę rozgwieżdżone niebo i iskry unoszące się nad ogniskiem. Tego typu kontemplacyjny moment - chwila podziwu, którą przeżywamy wspólnie w ciszy - ma wiele wspólnego z atmosferą festiwalową, z zaciemnioną salą i światłem tworzącym magię na ekranie – podkreśla autor spotu.

Trwa sprzedaż akredytacji na Kino na Granicy. Sprzedaż biletów na pojedyncze seanse rozpocznie się 24 lipca. Bilet pojedynczy kosztuje 15 zł lub pakiet biletów, tzw. “sześciopak” - 75 zł.

 

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Oficjalny partner logistyczny