Aktualności

Zobacz wszystkie
Reżyser i producent skłóceni przez koronawirusa 24 marca 2020

Reżyser i producent skłóceni przez koronawirusa

Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła życie wszystkich – także filmowców – i wywołała wiele nieoczekiwanych, konfliktowych sytuacji. Zaplanowana na 21 marca premiera filmu „Cesta kolem světa” (Podróż dookoła świata) została przeniesiona do internetu, mimo że nie zgodzili się na to reżyser i odtwórcy głównych ról.

Film powstał z materiału, który pierwotnie miał być wykorzystany do realizacji podróżniczego serialu. Reżyser Dan Svátek wyruszył w nietypową podróż z aktorami Lukášem Pavláskiem i Ondřejem Sokolem. Razem odwiedzili Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandię, Katar, Japonię, Filipiny, Australię, Bali, wschodnie i zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Meksyk, Kolumbię, Szwajcarię i Malediwy.

Kontrowersyjna forma

Kinowa premiera tego „najbardziej szalonego filmu podróżniczego wszech czasów” zaplanowana była na 21 marca. Z powodu pandemii koronawirusa plany uległy jednak zmianie. „Ze względu na obecną epidemię i przyjęte środki zapobiegawcze zdecydowaliśmy o przeniesieniu premiery do internetu, tak by ludzie mogli, przynajmniej tymczasowo, oglądać go z domu” – skomentował koproducent Martin Gazda (IS Produkce). Film jest dostępny do obejrzenia w internecie już od 15 marca.

 

Decyzja wywołała jednak sprzeciw reżysera i aktorów. „Nie wykluczamy, że będziemy się bronić w sądzie. Nie zgadzamy się na formę filmu. Nie chcemy – przede wszystkim aktorzy – by zostały upublicznione zdjęcia, których nikt nie miał zobaczyć” – komentował Svátek. Koproducent IS Produkce odpowiadał jednak, że prawa do materiału należą do niego.

Na poprawę humoru

Ostatecznie spór został załagodzony, o czym świadczy wypowiedź Dana Svátka dla iDnes.cz przed samą internetową premierą filmu: „Nie do końca się ze sobą zgadzamy – my, twórcy, aktorzy i koproducent – ale sytuacja już się trochę uspokoiła, teraz mamy wszyscy na głowie ważniejsze problemy (…). Ten film to szaleństwo, kompletny odjazd. Ale może w tym niespokojnym czasie komuś poprawi humor i pozwoli wyruszyć w podróż choćby wirtualnie”.

Reżyser Dan Svátek był gościem Kina na Granicy. Widzowie naszego przeglądu mogą go kojarzyć między innymi z filmu Úsměvy smutných mužů (Uśmiechy smutnych mężczyzn), który pokazaliśmy na zeszłorocznej edycji festiwalu.

[Anna Maślanka]
[Fotografia: IS Produkce / materiały prasowe]

Powrót

Organizatorzy

Patronat

Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Sponsorzy