Aktualności

Zobacz wszystkie
Twórcy „Havla” kręcili w rocznicę rewolucji na Placu Wacława 25 listopada 2019

Twórcy „Havla” kręcili w rocznicę rewolucji na Placu Wacława

17 listopada Czechy i Słowacja obchodziły 30. rocznicę aksamitnej rewolucji. Ludzie, którzy przyszli w tym dniu świętować na Placu Wacława, zagrali w kręconym właśnie filmie „Havel” Slavka Horáka. Zdjęcia zostaną wykorzystane po obróbce cyfrowej, która „ubierze” zgromadzonych na placu ludzi w stroje typowe dla końca lat 80. Premiera filmu w połowie przyszłego roku.

Biograficzny film o Václavie Havlu reżyseruje Slavek Horák (twórca nagradzanej i świetnie przyjętej również w Polsce Opieki domowej), zaś w tytułową rolę wcielił się Viktor Dvořák.

Aktor wystąpił w roli Havla już wcześniej – w jednej ze scen filmu Praska orgia Ireny Pavláskovej. Jak mówi reżyser Havla, Dvořák przyszedł na casting tak doskonale przygotowany i tak bardzo przypominał prezydenta zachowaniem, charyzmą, poczuciem humoru, że powierzyłby mu główną rolę nawet gdyby nie był podobny do Havla fizycznie. A jest.

Nie biografia, a dramat

Slavek Horák nie uważa, że na film o Václavie Havlu jest zbyt wcześnie, przeciwnie: „Dla mnie to raczej ostatnia chwila, zainteresowanie przeszłością jest dziś duże, dziwię się nawet, że nikt nas w naszym pomyśle nie ubiegł. Oczywiście, była mowa o różnych projektach, ale skończyło się na słowach” – mówi na łamach iDnes.cz.

Dodaje, że jego film nie będzie tradycyjną, obrazową biografią, a raczej dramatem, w którym rok 1968 stanowi tylko prolog, zaś listopad ‘89 – epilog. Właśnie w scenach z listopada 1989 wykorzystane zostaną zdjęcia zrealizowane w tegoroczną rocznicę aksamitnej rewolucji z legendarnego balkonu budynku wydawnictwa Melantrich (dziś hotelu). Po odpowiedniej obróbce cyfrowej, która usunie telefony komórkowe i ubierze ludzi w stylu epoki transformacji.

Fragmenty filmu odpowiadające kolejnym trzem dziesięcioleciom są kręcone w różnym stylu. Lata 60. są czarno-białe, utrzymane w stylistyce filmów czechosłowackiej Nowej Fali, lata 70. – w kolorystyce czeskich serialów kryminalnych, zaś lata 80. w stylu dokumentalnym.

Lato bohaterów w czeskich kinach

„Dla mnie najważniejsze jest, że to film o człowieku, że to historia człowieka. Dopiero na drugim miejscu jest fakt, że ten człowiek został później prezydentem” – mówi Viktor Dvořák w rozmowie dla czeskiej telewizji.

Twórcy podkreślają, że w filmie chcieli przede wszystkim uchwycić moment przemiany Havla z rozpieszczonego członka artystycznej bohemy w dojrzałego, odpowiedzialnego mężczyznę – chodzi więc przede wszystkim o lata 70. Według nich nie ma ryzyka, że film stanie się pomnikiem na cześć Havla, choćby ze względu na liczne romanse prezydenta, z których z właściwą sobie naiwnością zwierzał się żonie. W roli Olgi Havlovej wystąpi Aňa Geislerová, którą gościliśmy w Cieszynie na festiwalu Kino na Granicy trzy lata temu.

Scenariusz jest dziełem reżysera oraz Rudolfa Suchánka, z którym Horák pracował już przy Opiece domowej. Na ekrany czeskich kin film ma wejść w czerwcu 2020, co oznacza, że szykuje się „lato narodowych bohaterów” – w sierpniu swoją premierę mają mieć również filmy o Janie Žižce oraz Emilu Zátopku.

[Anna Maślanka]
Zdjęcie główne: Fot. Bontonfilm

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy