Aktualności

Zobacz wszystkie
W Pradze i Krakowie ruszają kina samochodowe 19 Maja 2020

W Pradze i Krakowie ruszają kina samochodowe

W dobie pandemii rozwiązaniem wielu problemów związanych z pokazami filmowymi okazuje się… kino samochodowe. 12 maja otwarte zostało Autokino Strahov, największe tego typu kino w Pradze. Pod koniec maja ruszyć mają również podobne obiekty w Polsce.

Autokino Strahov może pomieścić nawet 120 samochodów. Film wyświetlany jest na ekranie o wielkości 13 x 6 metrów. Ze względu na obowiązujące z powodu pandemii przepisy odległość między samochodami będzie musiała wynosić co najmniej 2 metry.

Autokino Strahov: film, muzyka, drinki i burgery

Nowe praskie kino samochodowe mieści się na Stadionie Strahov. Jak mówi organizator Jakub Dostál: „Jeżeli gdzieś w Pradze powinno się znaleźć kino samochodowe, to właśnie na Strahovie. To miejsce ma wspaniałą atmosferę i jest do tego wręcz stworzone. Równocześnie przestrzeń nawiązuje do tradycji największego kina samochodowego w Czechach z roku 1999, które znajdowało się bezpośrednio na stadionie. W ciągu ostatnich lat to miejsce w sercu Pragi stało się opuszczone i smutne. Postanowiliśmy to zmienić”.

Na razie w programie znalazły się amerykańskie hity oraz czeskie komedie i dokumenty. W maju widzowie będą mogli obejrzeć m.in. głośny film dokumentalny V síti (W sieci) Víta Klusáka i Barbory Chalupovej oraz nagradzany obraz Vlatníci (Właściciele) Jiřiego Havelki. Wjazd dla jednego auta kosztuje 350 Kč.

Zgodnie z planem kino ma funkcjonować do końca września. Oprócz projekcji filmowych na miejscu w sezonie letnim mają być organizowane również inne rozrywki. Przed pokazem widzowie będą mogli coś zjeść i posłuchać muzyki puszczanej przez DJ-a. „Każdy będzie miał możliwość zamówić drinka lub świeżego burgera – to oczywiste” – mówił Dostál. Organizatorzy zapewniają, że zachowane zostaną przy tym wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny.

Kino Samochodowe Kraków: efekty, dobra muzyka i nocny klimat

Podobny pomysł pojawił się również w Polsce. W Krakowie kino samochodowe – mniejsze niż to w Pradze, bo mieszczące 60 pojazdów – stanie przy stadionie miejskim im. Henryka Reymana. „Będzie to kino z efektami, dobrą muzyką i nocnym klimatem” – powiedziała PAP Marta Szkudlarek z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje całą akcję.

W dniach 21-24 maja w krakowskim kinie samochodowym będzie można obejrzeć polskie nowości: Sala samobójców. Hejter, Psy 3. W imię zasad, Planetę Singli 3 oraz Mayday. Jak zapewniają organizatorzy, kino działać będzie też w następne weekendy. Koszt wjazdu dla jednego auta to 40 zł.

[Anna Maślanka]
[Fot. mohamed_hassan / pixabay.com]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy