O filmie

Tytuł oryginalny:
Katyń
Reżyseria:
Andrzej Wajda
Scenariusz:
Andrzej Wajda, Przemysław Nowakowski, Władysław Pasikowski
Zdjęcia:
Paweł Edelman, Marek Rajca
Muzyka:
Krzysztof Penderecki
Obsada:
Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Artur Żmijewski, Danuta Stenka, Jan Englert
Nagrody:
Oscary 2008 – nominacja w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny; Orły 2008 – najlepszy film, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy, najlepszy dźwięk, najlepsza muzyka, najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Danuta Stenka)
Kraj:
Polska
Czas trwania:
117 min.
Cykl:
Retrospektywa Danuta Stenka
Opis:

Głośny film, który przyniósł Andrzejowi Wajdzie ostatnią w karierze nominację do Oscara. Polski mistrz cofnął się do czasów II wojny światowej, by opowiedzieć – uznawaną w czasach komunistycznych za temat tabu – historię grupy oficerów rozstrzelanych przez NKWD. Katyń zwraca uwagę ze względu na sugestywność, z jaką przedstawia gehennę bohaterów. Zamykającą film, zrealizowaną w ścisłej współpracy z Władysławem Pasikowskim sekwencję egzekucji błyskawicznie okrzyknięto jednym z najmocniejszych obrazów kina polskiego po 1989 roku. Równie istotny co tragedia mężczyzn okazał się dla Wajdy dramat kobiet, które daremnie oczekiwały na powrót mężów i synów z frontu, a później walczyły o możliwość dowiedzenia się prawdy o ich losach. Wątek ten wybrzmiał przekonująco m.in. za sprawą świetnych kreacji aktorskich. Jedną z nich stworzyła Danuta Stenka, która za jednocześnie powściągliwą i przejmującą rolę generałowej Róży otrzymała Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

 

Piotr Czerkawski

29.04.2018
20:00
KaSS

Wróć do listy

Organizatorzy

Organizatorzy Organizatorzy

Współorganizatorzy

Współorganizatorzy Współorganizatorzy

Współfinansowanie

Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie Współfinansowanie

Sponsorzy

Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy Sponsorzy

Patronat

Patronat Patronat