Aktualności

Zobacz wszystkie
„Szarlatan” z pięcioma Czeskimi Lwami, zmierza po Oscara 08 marca 2021

„Szarlatan” z pięcioma Czeskimi Lwami, zmierza po Oscara

„Szarlatan” zatriumfował w kategorii Najlepszy film na tegorocznej ceremonii wręczenia Czeskich Lwów. W sumie zdobył pięć statuetek, w tym za reżyserię dla Agnieszki Holland. To nie wszystko – walczy również o Oscara.

28. Czeskie Lwy wręczono w sobotę 6 marca w praskim Rudolfinum. Szarlatan zdobył pięć statuetek, w tym w najbardziej prestiżowej kategorii – Najlepszy film. Obok niego o nagrodę walczyły cztery inne obrazy – biograficzny Havel Slávka Horáka, historyczna Krajina ve stínu Bohdana Slámy, przesiąknięty absurdem obraz o przemocy domowej Žáby bez jazyka Miry Fornay i Modelář Petra Zelenki.

Oprócz tego statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego zdobył Ivan Trojan – to już siódmy Czeski Lew w jego aktorskiej karierze. Szarlatan otrzymał także nagrodę za reżyserię (Agnieszka Holland nie odebrała statuetki osobiście, śledziła transmisję online), zdjęcia i dźwięk.

Pandemiczna ceremonia

Choć Szarlatan zyskał tytuł najlepszego filmu minionego roku, pod względem ilości statuetek na tegorocznej ceremonii wręczenia Czeskich Lwach triumfował jednak inny film – wspomniana Krajina ve stínu, nominowana aż w piętnastu kategoriach. Ostatecznie otrzymała sześć statuetek. W kategorii Najlepszy film dokumentalny zwyciężył natomiast dokument W sieci Víta Klusáka i Barbory Chalupovej, który widzowie naszego przeglądu mieli okazję obejrzeć na 22. Kinie na Granicy online.

Ze względu na pandemię ceremonia przebiegała przy zachowaniu surowych środków ostrożności. By jeszcze bardziej wpisać ją w pandemiczny kontekst, a równocześnie oddać hołd osobom od kilkunastu miesięcy stojącym na pierwszej linii frontu w boju z koronawirusem, organizatorzy poprosili o wręczanie statuetek aktorów, którzy w przeszłości wcielali się w role pracowników służby zdrowia.

Czeskie filmy w walce o Oscara

Szarlatan walczy również o najważniejszą nagrodę świata filmowego – Oscara. Na początku lutego Akademia Filmowa ogłosiła krótką listę filmów, które mają szansę na wyróżnienie w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Wśród szczęśliwej piętnastki znalazł się również obraz Agnieszki Holland. Listę pięciu nominowanych poznamy już 15 marca. Do walki o tytuł najlepszego filmu międzynarodowego zgłoszono w tym roku obrazy z 93 krajów świata.

W kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany o nagrodę walczył również czeski obraz Sh_t Happens Michaeli Mihályi i Davida Štupmfa, który pokazywaliśmy na 22. Kinie na Granicy. Nie znalazł się jednak na krótkiej liście kandydatów. O tym, do kogo ostatecznie powędrują tegoroczne Oscary, przekonamy się 26 kwietnia.

[Anna Maślanka]
[Fot. Česká televize]

Powrót

Organizatorzy

Współorganizatorzy

Sponsorzy

Oficjalny partner logistyczny